OHAL sonrası tutsakların durumu raporlaştırıldı

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, “OHAL uygulamalarının hapishanelere yansıması ve OHAL sonrası hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri” başlıklı raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, “OHAL uygulamalarının hapishanelere yansıması ve OHAL sonrası hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri” başlıklı raporunu İHD İstanbul Şubesinde yaptığı basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı. Toplantıya, tutsak yakınları, Sosyalist Kadın Meclisinden Fadime Çelebi, Göç Edenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (GÖÇ-DER) Genel Başkanı Abdullah Geldi katıldı. İnsan Hakları Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, GÖRÜLMÜŞÜR web sitesi, Haber ve Sosyal medya hesaplarından derlenen veriler üzerinden hazırlanan rapor, İHD yöneticisi Sevim Kalman tarafından açıklandı.

Kalman, 23 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile cezaevlerinde bulunan tutsakların kazanılmış haklarının gasp edildiğini ve yeni hak ihlallerinin gündeme geldiğini söyledi.

Kalman, “Hemen hemen tüm hapishanelerde yaşanan sürgünler ve sevkler sırasında tutsaklara yönelik işkence ve çıplak arama dayatması gündeme geldi. Çok zor şartlar altında saatler süren ring yolculuklarında tutsaklar fiziksel ve psikolojik işkenceye maruz kaldı. Bütün hapishanelere girişte çıplak arama dayatmasına maruz kalan ve buna karşı çıkan tutsaklar darp edildi” diye belirtti.

’10 kişilik koğuşlarda 40 kişi kalıyor’

Cezaevlerinde sayım sırasında tutsakların “Burası Türkiye, Türkün gücünü göreceksiniz” gibi ırkçı söylemlere maruz kaldığını vurgulayan Kalman, Ödemiş, Osmaniye ve Torbalı cezaevlerinde yaşanan psikolojik ve fiziksel işkencenin 80 dönemi Diyarbakır Cezaevi’nde yaşanan uygulamaları aratmayacak duruma vardığını devam ettirdiğini kaydetti.

“Tutsaklar sürgün edildikleri yerlerde 3 kişilik hücrelerde 5-6- kişi, 10 kişilik koğuşlarda 40 kişi kalmaktadır. Tutsaklar yerde yatmak zorunda kalmaktadır” diyen Kalman, OHAL sonrası tutsakların arkadaşlarıyla görüştürülmesinin yasaklandığını sözlerine ekledi.

Polis koğuşlara girmek istedi

Kalman, OHAL sonrası cezaevlerinde hücre aramalarının sıklaştırıldığını, bu aramaların kimi cezaevlerinde gardiyanların yanında polislerce yapılmak istendiğini buna direnen tutsakların bu uygulamayı engellediğini anlattı. Kalman, aramalar sırasında gardiyanların tutsaklara saldırdığını, Amasya Cezaevi’nde ise tutsakların 2 buçuk metrelik havalandırma boşluğuna atıldığını söyledi.

Kalman, müvekkillerinin haklarını savunan avukatların ise soruşturmaya maruz kaldığını veya Maltepe Çocuk Cezaevi’nde olduğu gibi gardiyanlarca darp edildiğini ifade etti.

Öcalan’ın durumu

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın tecrit durumuna da değinen Kalman, şunları dile getirdi: “Öcalan üzerinde bir buçuk yıldır devam etmekte olan aile ve avukatlarıyla görüştürülmeme ve haber almama şeklindeki tecride ek olarak 15 Temmuz sonrası hakkında bilgi alınamamasıyla yaşamı konusunda belirsizlik ortaya çıktı. Bu belirsizlik kitlelerin eylemi ve dışarıda başlatılan açlık grevinin etkisiyle ailesiyle görüştürülmesiyle ortadan kalktıysa da hala ağır tecrit koşullarında yaşamakta ve avukatlarıyla görüştürülmemektedir.” (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir