Oyun Sokak: Tiyatro halkla buluşacak

14 tiyatro grubu, “Oyun Sokakta” diyerek İstanbul’un 9 yerinde tiyatroyu halkla buluşturacak.

İstanbul’da 14 tiyatro topluluğu “Oyun Sokakta” sloganıyla 27-30 Kasım günleri arasında 9 yerde sokakta tiyatro oynayacak. Haftanın açılışı ise 27 Ekim’de Beksav bahçesinde yapılacak.

oyun-sokak-tiyatro

Sokak Tiyatrosu Festivali’ne, Mask-Kara Tiyatrosu, Devinim Tiyatro Topluluğu, Tiyatro Simurg, Tiyatro Ütopya, Drama Kumpanya, MKM Teatre Jiyana Nü, BEKSAV Tiyatro İmge, Ortadirek Tiyatrosu, Yenikapı Tiyatro Topluluğu, Epik Sanat Tiyatrosu, Tiyatro Pi, Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu, Gölge Tiyatro Topluluğu, Düşülke Tiyatrosu katılıyor.

Festival öncesinde yapılan açıklamada, tiyatronun üzerine örtülmeye çalışılan örtüyü yırtması ve tiyatroya vurulmaya çalışılan zincirlerin kırılması için “Oyun Sokakta” adıyla Sokak Tiyatro Festivali’nin düzenlendiği belirtildi.

TİYATROYU KENAR SEMTLERE GÖTÜRÜYORUZ

Tiyatroyu emekçilerle, yoksullarla buluşturmak istediklerinin altını çizen tiyatrocular, açıklamalarında şunları belirtti:
“Sahnelerin binlerce binlerce yıllık insanlık birikimini yansıtmasına karşın artık muhalif olan, devletten ya da sermaye gruplarından destek alamayan tiyatroların kendini var etme, gösterme, ideolojik tavrını ve taraflılığını ortaya koyma şansı bulunmamaktadır. Oyunlarını emekçilere ve ezilenlere götürme şansı yok. Olanlarda yasaklarla boğuşmak zorunda. Uzun çalışma koşullarına mahkum, asgari ücretin açlık sınırının çok altında; hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı ve faşizm uygulamalarının her günkü gündemimiz olduğu bir coğrafyada emekçilere ve ezilenlere tiyatroyu götürmek biz emekten, özgürlükten ve de başka bir dünyadan yana taraf olan sanatçı ve kurumlarca görev.

İşte bu eksende rengi, dili, cinsiyeti ne olursa olsun; tiyatroyu emekçilerle, yoksullarla, ezilenlerle buluşturmak isteyen tüm tiyatroları hak edenlerle, gerçek muhataplarıyla buluşturuyoruz. Tiyatromuzu, oyunlarımızı, düşlerimizi, umutlarımızı emekçilere, çocuklara, kenar semtlerine götürüyoruz. Anlatılan senin, hepimizin hikayesi.”

Tiyatronun ezilenlerin yanında olduğunu altını çizen tiyatrocular, “Bazen bir perdede gölgelerle anlatmış, bazen bir ibiş olmuş güldürerek vermiş mesajını, bazen bir Aristopenes olmuş eşek arılarına karşı örgütlemiş emekçileri, bazen bir Meyerhold olmuş yıkmış saray duvarlarını, gericiliğin-ayrımcılığın hapishanesinin tekdüzeliğini. Amma illa da hep sokakta olmuş, illa da özgürlüğünün peşinden koşmuştur” dedi.

AÇILIŞ 27 EKİM’DE BEKSAV’DA

Sokak Tiyatro Festivali’nin açılışı 27 Ekim’de saat 19.30’da BEKSAV bahçesinde verilecek tanıtım kokteyli ile yapılacak. Ardından söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalin programı ise şöyle:

28 Ekim: Saat 11.00’de Tuzla Aydınlı Mahallesi, saat 14.00’de Maltepe Gülsuyu Mahallesi, saat 17.00’de Sancaktepe, saat 19.00’da 1 Mayıs Mahallesi.

29 Ekim: Saat 11.00’de Avcılar Meydan, saat 14.00’de İkitelli Küçükçekmece, saat 17.00’de Sultangazi Gazi Mahallesi.

30 Ekim: Saat 14.00’de Kadıköy, saat 17.00’de Taksim.

Aynı gün oyunların toplu gösterimi saat 19.00’da Su Gösteri Sanatları Sahnesi’nde yapılacak. (ETHA)

 

oyun-sokak-tiyatro
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir