Türkmen lider: IŞİD Irak’a girdiğinde Erdoğan neredeydi?

Türkmen lider Ebu Mustafa İmami, Türkiye’nin Musul operasyonuna katılma ısrarına tepki gösterdi, “IŞİD Irak’a girdiğinde Erdoğan neredeydi?” diye sordu.

Musul’u DAİŞ işgalinden kurtarmak için başlatılan operasyon sürerken Haşd eş-Şaabi Lider Yardımcısı Türkmen Ebu Mustafa İmami’den Türkiye’ye tepki geldi.

Türkiye’nin Musul’u bahane ettiğini belirten İmami, “IŞİD Irak’a girdiğinde Türkiye neredeydi? IŞİD Telafer’e girdiğinde bu hükümet bir kınama bile yayınlamadı. Orada katledilenler Türkmen değil miydi? O zaman neredeydiler?” diye sordu.

Kendilerini “Türk milletinin bir parçası olarak gördüklerini” söyleyen İmami, “Bununla gurur duyuyoruz ama Türk hükümetiyle sorunlarımız var. IŞİD Irak’a girdiğinde Türkiye neredeydi? Bu hükümet İŞID 500 bin nüfuslu Telafer’e girerek Türkmen köylerini yağmaladığında bir kınama dahi yayınlamadı” diye konuştu.

Kerkük Türkmenleri olarak bir birlik kurduklarını hatırlatan İmami, “Şimdi Kerkük Türkmenleri olarak birlik kurmuşuz, buna yardım mı etmeleri gerekir, yoksa Musul’u bahane ederek karşısında olmaları mı? Şimdi artık Türkmen’in gücü var. O dönemde tüm dünyadan yardım istedik. O gün ateşi söndürmeyen Türkiye, bugün Iraklıların söndürmeye başladığını görünce şimdi mi sahip çıkacak bize?” dedi,

İmami, Telefar ile ilgili şunları söyledi: “Telafer 500 bin nüfuslu bir Türkmen şehri, üstelik Türkiye’ye de çok yakın. Türkiye oraya rahatlıkla yardım edebilirdi ama yapmadı. IŞİD oraya girdiğinde, Türkmenin namusunu kirlettiğinde, çocuklarını ve gelinlerini esir götürdüğünde Türkiye neredeydi? IŞİD Türkmen ellerini viran edip harabeye çevirdi. Türkiye o toprakları Türkmen olarak görmüyor mu?

Kerkük’te biz bunca teşkilat kurduk. Ankara bizi görmezden geldi. Çok kısıtlı imkanlarla IŞİD’e karşı direndik. Bugün artık düne benzemez, bugün pek çok noktada savaşabilecek güçteyiz. Kerbela’nın tekrarlanmasına izin vermeyeceğiz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir