SGDF: Kaçırılma girişimleri ile karşı karşıyayız

SGDF, Suruç katliamının kurtulan üyelerine yönelik devlet şiddetine kınadı. Üyelerinin katil DAİŞ çeteleri tarafından da hedef alındığına dikkat çeken SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç, sivil polisler ve kimliği belirsiz kişiler tarafından sürekli takip edildiklerini söyledi. Yüzgeç, başlarına geleceklerden devletin sorumlu olacağını söyledi, “Biz Suruç gibi kanlı bir vahşetten başımız dik çıktık, devletin baskılarına da boyun eğmeyeceğiz” dedi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) ve Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç gazilerine yönelik artan polis baskısını protesto etti. “Katliamlarla bitiremediniz, baskılarla sindiremezsiniz” şiarıyla İHD İstanbul Şubesi’nde düzenlenen toplantıya Suruç gazilerinin yanı sıra HDP İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş, Ezilenlerin Hukuk Bürosu ( EHB) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri katıldı.

Açıklama yapan SGDF üyesi Özge Doğan, Suruç katliamının ardından, başta Suruç gazileri olmak üzere sosyalist gençlerin işkenceye varan polis baskılarına maruz kaldığının altını çizdi. Devletin görevinin halkın güvenliğini almak olduğunu söyleyen Doğan, DAİŞ gibi bir örgütün hedefi haline gelen SGDF üyelerinin güvenliğini temin etmesi gereken devletin Suruç gazilerine daha da saldırdığını kaydetti. Doğan, “Bu koşullarda üyelerimizin başına gelecek her şeyden, güvenliği almayan hatta bizzat hedef gösteren devlet bilfiil sorumludur” dedi.

Sosyalist gençler olarak hukuksuz gözaltılar, operasyonlar ve tutuklamalara rağmen sosyalizm iddiasından asla vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Doğan, şöyle devam etti: “Başta Suruç’ta yitirdiğimiz yoldaşlarımız olmak üzere devrim, demokrasi ve barış yolunda hayatını yitirenlerin ideallerini zafere taşıyana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Baskılar, gözaltılar, tutuklamalar bizi yıldıramaz. Katliamlarla bitiremediniz, baskılarla sindiremezsiniz.”

‘SURUÇ VAHŞETİNDEN BAŞIMIZ DİK ÇIKTIK DEVLETE BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Açıklamanın ardından söz alan Suruç gazisi ve SGDF Eşbaşkanı Oğuz Yüzgeç, 15 Temmuz darbe girişimini lehine çeviren AKP/Saray hükümetinin halklara karşı ilan ettiği OHAL kapsamında; akademisyenler, siyasetçiler, gazeteciler ve öğrencilerin hukuksuz şekilde tutuklandığını hatırlattı. SGDF’nin, katil DAİŞ çeteleri tarafından hedef alındığının altını çizen Yüzgeç, katliam sonrasında hiçbir gerekçe olmadığı halde SGDF üyelerinin “makul şüphe” adı altında gözaltına alındığını, tutuklandığını ve devlet terörüne maruz kaldığını kaydetti. Yüzgec, “Suruç katliamı gibi bir ateşten çıkan ve herkesin sahiplenmesi gereken bir örgüt iken, devlet ısrarla SGDF’yi kriminalize ediyor. Üyelerimizin başına gelen her şeyden devlet sorumludur. Biz Suruç gibi kanlı bir vahşetten başımız dik çıktık, devletin baskılarına da boyun eğmeyeceğiz” dedi.

OK: NE DAİŞ’E NE DE DEVLETİN BASKILARINA BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Suruç gazisi ve SGDF MYK üyesi Uğur Ok ise aralarında polislerin de olduğu ancak bir kısmının kim olduğunu bilmedikleri kişilerce yoğun takibe maruz kaldıklarını kaydetti. Takip altına alınan kişilerden birinin de kendisi olduğunu ifade eden Ok, “Düzenli bir şekilde takip ediliyoruz. DAİŞ tarafından defalarca hedef gösterildik. Suruç gazilerinin hepsi bu baskıya maruz kalıyor. Devlet, Suruç’ta katledemediklerini bu şekilde sindirmeye çalışıyor. Biz, 33 düş yolcusunun bıraktığı mücadeleyi zafere taşıyacağız. Ne DAİŞ’e ne de devletin baskılarına boyun eğmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘SGDF SOSYALİZM İDDİASINDAN VAZGEÇMEDİĞİ İÇİN HEDEFTE’

Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya, katliamın ardından SGDF üyesi Suruç gazilerinin yoğun bir şekilde taciz edildiğini kaydetti. Av. Kaya, “Bize gelen başvuruların yoğun bir kısmı polis tacizi, ölüm tehdidi ve sokak ortasında kaçırmalar oldu” dedi. Polis takiplerinin hukuksuz olduğunun altını çizen Kaya, devletin tüm baskılarına rağmen SGDF’nin sosyalizm iddiasından asla vazgeçmediğini vurguladı. EHB olarak, her zaman sosyalist gençlerin yanında olacaklarının altını çizen Kaya, şunları söyledi: “Unutturmak istedikleri Suruç katliamı, mücadelemiz sayesinde unutturulmadı. Dosyanın üzerinden 15 ay geçti, bir arpa boyu yol kat edilmediği gibi dosyada gizlilik kararı da kaldırılmadı. Yargı, tüm bu saldırılar karşısında sessizliğini koruyor ve polisler hak ihlallerine ilişkin cesareti de bu sessizlikten alıyor.”

İHD avukatlarından Hüseyin Boğatekin ise Suruç katliamı ile birlikte Saray savaşının başladığını hatırlattı. SGDF’nin DAİŞ’in ve devletin hedefi olduğunu söyleyen Boğatekin, “İHD olarak bize yapılan bu başvurunun takipçisi olacağız” dedi.

SURUÇ AİLELERİ İNİSİYATİFİ: ONLAR BİZE 33 DÜŞ YOLCUSUNUN EMANETİ

Suruç Aileleri İnisiyatifi olarak her koşulda sosyalist gençlerin yanında olacaklarını vurgulayan Suruç şehidi Vatan Budak’ın babası Murat Budak, şöyle devam etti: “Gençlerimizi katliamlarla yıldıramadılar. Takip ve baskılarla yıldırmaya çalışıyorlar. Gençlerimiz asla bu mücadeleden vazgeçmeyecek. Biz aileler olarak onların yanında olacağız, çünkü onlar bize 33 düş yolcusunun emanetidir.”

HDP İl Eşbaşkanı Erbaş, HDP olarak Suruç gazilerinin ve Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin her zaman yanında olacaklarını vurguladı. Suruç katliamıyla halklara, “Kürt halkıyla dayanışma içinde olursanız başınıza bu gelir” mesajı verildiğine dikkat çeken Erbaş, “Ama tüm bu zorbalıklara ve katliamlara karşı her zamandan daha çok yan yana olmak ve ortak direniş cephesini daha fazla büyütmenin çabası ve arayışı içinde olacağız” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir