Umuda el ver, Güneş yeniden doğsun!

Suriye’deki savaşta yerle bir olmuş, Türkiye-Suriye sınırındaki Kobani kentiyle dayanışmak için Türkiye’nin dört bir yanından yola çıkan gençlerden biriydi Güneş.

O gün, 300’e yakın ve çoğu üniversite öğrencisi genç, kütüphane kurmak, çocuk parkı inşa etmek ve hatıra ormanının ilk fidanlarını sinirlendirmek üzere Suruç’ta bekliyorlardı. Bu esnada, bir İŞİD’linin intihar saldırısı sonucu gerçekleşen patlamada 33 kişi hayatını kaybetti, birçokları ağır yaralandı.

suruc-gunes-kampanya-b

20 yaşındaki Güneş Erzurumluoğlu, ölümden döndü. Güneş, üniversite sınavının sonuçlarını bekliyordu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü kazandığını yoğun bakımda öğrendi.

15 ay geçti… Güneş hala belden aşağısını hissedemiyor, yürüyemiyor, sol kolunu kullanamıyor. Tek başına, hayatını sürdüremiyor. Üç ay bir hastanede yattıktan sonra tekerlekli sandalyeye oturabilecek hale gelince eve geçebildi. Psikolojik olarak da zorlu bir süreç yaşıyor, ağır ilaçlar kullanıyor. Güneş, bu yıl da eğitimini dondurmak zorunda kaldı.

Patlamadan sonraki iki yıl Güneş için hayati önem taşıyor. Geriye umut bağlayabileceği bir yılı kaldı. Oysa Sağlık Bakanlığı tarafından, Güneş gibi, yüzde 98 engelli olup ‘ömür boyu tedavisi gereklidir’ raporu olan bir hastaya tanınan hak, ilk yıl sınırsız olmasına rağmen, ikinci yıldan itibaren 60 fizik tedavi seansı. Yani mevcut imkanlarla tekrar ayağa kalkabilmesi mümkün değil.

Güneş’in kasları eriyor gün be gün. Fizik tedaviye ara vermesi ayağa kalkma umudunun yok olması demek. Oysa Güneş’in bir umudu var; İsviçre’nin Basel kentindeki rehabilitasyon kliniği. Raporlarını inceleyen Basel’deki doktorlar, bir yıl içindeki gelişiminin umut vaad ettiğini söylediler, onu kabul ederek testler için Basel’e çağırdılar. Tedavi için 75 bin Amerikan doları üç ay Tedavi süreci tamamlanıncaya kadar, gereken miktar.

Dolayısıyla kritik olan bu yıl da tedavinin sürekliliğini sağlamak onun şeyi belirleyecek. Bu nedenle üç ayda bir gereken miktarı Güneş’e ulaştırabilmemiz gerekiyor. İhtiyaç duyulan toplam miktar ise 300 bin Amerikan doları.

Bunun için yüksek bir miktar ve zorlu bir süreç olduğunun farkındayız. Ancak genç bir kadının yeniden yürüyebilmesi, hayatına devam edebilmesi ve eğitimini sürdürebilmesi ile neyi karşılaştırabiliriz ki?

Suruç’ta çocukları ve yakınları ölen ve yaralanan ailelerin bir araya gelerek kurduğu Suruç Aileleri İnisiyatifi, dayanışmanın gücüyle aylardır yaraları sarıyor ancak Güneş için daha büyük bir dayanışmaya ihtiyaç var.

Buradan birbirimize sesimizi ulaştırıp, birbirimizi hayata döndürebildiğimizi daha önce de gördük. İşte bu nedenle dayanışmaya tüm kalbimizle inanıyoruz.

Ve aslında hepimizin Güneş’in yeniden doğacağına inanmaya ihtiyacı yok mu?

Umut ve dayanışmayla;

SURUÇ AİLELERİ İNİSİYATİFİ

Hiç bir düş yarım kalmayacak!

Güneş 33’lerin emanetidir. Ona dün olduğu gibi bugün de sımsıkı sarılıyoruz. Suruç Aileleri İnisiyatifi olarak yaralarımızı her zaman beraber sardık. Şimdi Suruç gazimiz Güneş Erzurumluoğlu’nun yarasını da yine birlikte saracağız. Gelin dayanışmayı büyütelim ve tedavisi için Güneş’imize destek olalım.

Generosity’den başlatmış olduğumuz dayanışma kampanyasının linki:

https://www.generosity.com/…/umuda-el-ver-gunes-yeniden-dog…

 

Güneşimiz için başlattığımız kampanya için bağışın nasıl yapılacağına ilişkin resimli ve yazılı bilgilendirmemizi sizlerle paylaşıyoruz.suruc-gunes-kampanya-1

1-) Eğer bağış yapan olarak isminizin başkaları tarafından görülmesini istemiyorsanız kutucuğu tıklayınız.

2-)Yatırmak istediğiniz tutarı yazınız (Bağışlar dolar üzerinden yapılmaktadır)

 

3-)Bağış yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Buradan Facebook hesabınız üzerinden giriş yapabilirsiniz.

suruc-gunes-kampanya-2

4-)Girişi Facebook üzerinden yapmak istemiyorsanız mail hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

5-)Kredi kartı bilgilerinizi yazmak için “CONTINUE PAYMENT” butonuna tıklayınız.

6-)Kart üzerinde yazan ismi yazınız.

7-)Kart numarasını yazınız.

8-)Kredi kartının son kullanma tarihini(kartın üzerinde yazmakta) yazınız.suruc-gunes-kampanya-3

9-)Kartınızın güvenlik kodunu(kartın üzerinde bulunmakta) yazınız.

10-)Fatura yollanması için adres.

11-)Faturanın yollanmasını istediğiniz ülkeyi yazınız.

12-)Faturanın yollanmasını istediğiniz adresi yazınız.

13-)Faturanın yollanmasını istediğiniz ikinci bir adresi yazınız. İkinci adres isteğe bağlıdır, yazılmak zorunda değildir.

suruc-gunes-kampanya-4

14-)Faturanın yollanmasını istediğiniz şehri yazınız.

15-)Faturanın yollanmasını istediğiniz ilçeyi yazınız.

16-)Faturanın yollanmasını istediğiniz yerin posta kodunu yazınız.

17-)Son olarak “SUBMIT PAYMENT” butonuna tıklayarak ödemeyi gerçekleştiriyorsunuz.suruc-gunes-kampanya-5

Not: Devamında açılan “SHARE” sayfası yaptığınız bağışı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak içindir. Dayanışmanızdan ötürü teşekkür ederiz.

 

suruc-gunes-kampanya-6
2 thoughts on “Umuda el ver, Güneş yeniden doğsun!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir