Almanya silah üretiyor Türkiye satın alıyor

Almanya ile Türkiye arasındaki silah ticareti rekor kırdı. Almanya’nın 2016’nın ilk 6 ayında silah mermisi ihracatı 27 milyon Euro’dan 283,8 milyon Euro’ya yükseldi. Daimi müşteri Türkiye, 76,4 milyon Euro ile 25’inci sıradan 8’inci sıraya yükseldi.

Alman Federal Parlamento’da önümüzdeki günlerde görüşülmesi beklenen silah ihracatı raporun bir kısmı basına yansıdı. Buna göre, Almanya’nın 2016’nın ilk 6 ayında silah mermisi ihracatı 27 milyon Euro’dan 283,8 milyon Euro’ya yükseldi.

Buna karşın hafif silah (tabanca ve tüfek) ihracatı aynı dönemde 12,4 milyondan 11,6 milyon Euro’ya geriledi. Hafif silah ve mermi ihracatının yapıldığı en önemli üç ülke arasında Fransa, Irak ve Polonya bulunuyor.

Türkiye en iyi müşteri

Türkiye, Almanya’nın silah ihracatı yaptığı ülkeler sıralamasında 2016’nın ilk altı ayında aldığı 76,4 milyon Euro ile 25’inci sıradan 8’inci sıraya yükseldi. Türkiye’nin Almanya’dan aldığı ürünler arasında uçak parçaları, insansız hava aracı, motor ve yer destek ekipmanları bulunuyor.

6 ayda 4 milyar Euro

Almanya, 2016’nın ilk 6 ayında 4,029 milyar Euro değerinde silah ihraç etti. Almanya’nın bu yıl içerisinde en çok silah sattığı ülkeler arasında ilk sırada bir milyar Euro değerinde firkateyn alan Cezayir bulunuyor. Suudi Arabistan 484 milyon Euro, Güney Kore 205 milyon Euro ve Birleşik Arap Emirlikleri 85 milyon Euro değerinde silah alımı ile Almanya’nın en çok silah sattığı ülkelerin başında geliyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir