HDK-A: 26 Ekim’de Paris’te mahkeme önünde olalım

HDK-A: Haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü savunmak için 26 Ekim Çarşamba günü saat 11.30’da Paris Ticaret Mahkemesi’nin önünde yapılacak eyleme güçlü bir şekilde katılmaya çağırıyoruz.

Yazılı bir açıklama yapan Halkların Demokratik Koordinasyonu (HDK) Avrupa Koordinasyonu, Türkiye’de tek adam diktatörlüğünü sağlamlaştırmaya çalışan Erdoğan rejiminin 20 Temmuz 2016’da ilan ettiği OHAL’in ardından çıkardıkları Kanun Hükmünde Kararnamelerle kendinden olmayan tüm gazete, dergi, televizyon ve gazeteleri kapatarak mallarına el koyduğunu hatırlattı.

“28 Eylül 2016 tarihinde Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da yayın yapmakta olan 12 muhalif televizyon ve 13 radyo kanalının kapatılmasıyla yetinmeyen Erdoğan ve AKP diktatörlüğü; Avrupa’nın en büyük uydu operatörü EUTELSAT’la olan ticari ilişkilerini kullanarak, Med Nûçe TV ve Newroz TV’nin yayınlarını kestirdi. EUTELSAT üzerinden yayın yapmakta olan diğer Kürt televizyonları ise kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya” diyen HDK-A, Avrupa’nın göbeğinde Fransız devletinin yüzde 26 hisseye sahip olduğu EUTELSAT’ın, Erdoğan ve AKP diktatörlüğünün bir temsilcisi gibi hareket ederek, Med Nûçe TV ve diğer Kürt televizyonlarını kapatarak, basın özgürlüğüne saldırmasının kabul edilemez bir durum olduğunu kaydetti.

Basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkına yönelik bu saldırılar karşısında EUTELSAT’ı durdurabilecek televizyonların hukuki girişmelerini başarıya ulaştıracak gücün kamuoyu baskısı olduğunu da vurgulayan HDK-A, “Haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü savunmak için HDK girişim komisyonlarını, kent ve ülke meclislerini 26 Ekim Çarşamba günü saat 11.30’da Paris Ticaret Mahkemesi’nin önünde yapılacak eyleme güçlü bir şekilde katılmaya çağırıyoruz” dedi. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir