Amed Halk İnisiyatifi: Her alanda kesintisiz direnişe!

Amed Halk İnisiyatifi, Büyükşehir Eş başkanları ve gözaltına alınanlar serbest bırakılana ve görevlerinin başına dönene kadar halkı her alanda kesintisiz bir direnişe çağırdı.

Amed Halk İnisiyatifi, Amed Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının gözaltına alınması ve  sonrasında yaşanan saldırı ve direnişe ilişkin yazılı açıklama yaptı. İnisiyatif, “Yüzyıldır uyguladığı tüm kıyım ve katliamlara rağmen amacına ulaşamayan ıkçı ve faşist TC son bir defa şansını denemek için alçakça bir topyekün soykırım saldırısına başlamıştır. Özgürlük Mücadelemizin Xaneqin’den Efrîn’e kadar tüm Kürdistan’da yakaladığı büyük askeri ve siyasi başarı karşısında panikleyen faşist AKP rejimi, hiçbir ahlaki, insani ölçü tanımadan halkımıza karşı her türlü saldırıyı gerçekleştirmektedir. Güney, Rojava ve Bakurê Kurdistan’da topyekün bir savaş yürütmektedir” dedi.

Halk İnisiyatifi açıklamasında, “Onurlu Kürtlük ve Kürdistan adına ne varsa hedef almakta ve onursuz bir kölelik dayatmaktadır. Kürt halkının büyük bir fedakarlık ve bedellerle yarattığı kurumlar gasp edilmekte, çocuklarımıza anadilini öğretilmesine bile tahammül etmemektedir ve tüm kurumlarına el koymaya çalışmaktadır.

Faşist AKP rejimi son olarak Kürt halkının siyasi iradesinin sembolü ve merkezi olan Amed’i hedef almıştır. Amed halkının iradesiyle seçilen Amed Büyükşehir Belediye eş başkanlarını ve birçok siyasetçisini esir almış ve belediyemizi gasp etmiştir. AKP bu alçakça girişimi Amed’ten sonra Kürdistan’ın diğer il ve ilçelerine de yaymayı planlamaktadır.

Amed Kürt halkı açısından sıradan bir kent değildir. Amed, Kürt’ün kalbi ve siyasi iradesinin sembolüdür. Bu yüzden Amed halkı bu alçakça girişime karşı sessiz kalmamıştır ve kalmayacaktır. Bu talancı ve gaspçı girişimi durduracak tek yol geçmişte defalarca yaptığı gibi Kahraman Amed halkının gece gündüz kesintisiz direnişe geçmesidir.

Gün tüm gerekçe, kırgınlık ve küskünlükleri bir tarafa bırakarak dilimize, kültürümüze, kimliğimize, onurumuza ve irademize sahip çıkma günüdür.” İfadelerine yer verildi:

Amed Halk İnisiyatifi açıklamasında şu çağrılara yer verildi:

“Bu temelde tüm Amed halkımıza somut çağrımız şudur;

Büyükşehir Eş başkanlarımız ve onlarla beraber gözaltına alınan tüm arkadaşlarımız serbest bırakılana ve görevlerinin başına dönene kadar halkımızı her alanda kesintisiz bir direnişe çağırıyoruz.

Bu kapsamda her gün saat 11:00’dan 18:00’a kadar büyükşehir belediyesinin önünde direniş nöbetimiz devam edecek ve tüm belediye çalışanlarını ve halkımızı belediyenin önündeki direnişe katılmaya çağırıyoruz. Bu direnişimizle işgal edilen belediyemizin üzerindeki ablukayı kıracağız.

Kayyum atanan belediye çalışanlarının iş bırakmaya ve kayyumla çalışmamaya davet ediyoruz. Sömürgeci kayyumlarla çalışanlar haindir işbirlikçidir.

Ayrıca her mahalle ve sokakta özellikle gece gündüz her türlü eylem ve direnişi geliştireceğiz. Bu çerçevede yiğit Kürt gençliğine çağrımız bu direnişe öncülük etmeleridir.

Ayrıca araç sahibi olan yurtsever halkımızın bulunduğu her sokakta gece gündüz korna çalarak, sömürgeciliğe tepkisini dile getirmeye çağırıyoruz.

Gün Kobanê direniş ruhuyla kendi değerlerimize ve kurumlarımıza sahip çıkma günüdür. Direnişi büyütelim sömürgeci AKP rejiminin talan ve gasp politikalarını boşa çıkaralım.” (ANF)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir