Avrupa’daki Kürtlerden Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına protesto

Amed Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması birçok kentte protesto edildi. 

KÖLNkoln-1

Köln’de merkez tren istasyonu önünde toplanan çok sayıda eylemci Türk devletinin saldırılarını lanetledi. Sık sık Türk hükümetine karşı sloganlar atan eylemcilere hitap eden NAVDEM Eş Başkanı Fatoş Göksungur, Amed’in Kürdistan’ın kalbi olduğunu ve kimsenin Amed’de diz çöktüremeyeceğini belirtti.

DORTMUND

Amed için Belediye binası önünde bir eylem gerçekleştirildi. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde sık sık “Katil Devlet Kürdistan’dan Defol”, “Berxwedan Jiyane” sloganları atıldı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Amed Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması protesto edildi.

paris_4_

Saat 20.00’de Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezinde toplanan Kürdistanlılar, ACTIT ve ATİK üyeleri faşist Türk Devletinin Amed Büyük Şehir Belediyesi eş başkanlarını gözaltına alarak belediye binasını işgal etmesini bir yürüyüş ile protesto ettiler.
“Katil Erdoğan seçilmişlerimize dokunma” pankartı taşıyan Kürdistanlılar ve dostları Republique Meydanı’na kadar yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca ” Terörist Türkiye Avrupa destekçisi ” sloganları atıldı.

République meydanına gelindiğinde Paris Demokratik Toplum Merkezi eşbaşkanı Özcan Bahşi yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Türk devletinin Kürt halkına ve seçilmiş iradelerine karşı faşist saldırılarını her geçen gün daha da artırmaktadır. Bizler de bu faşist saldırılar karşısında direnişi büyüterek Türk devletinin saldırılarını boşa çıkartarak her gün alanlarında olacağız ve diz çökmeyeceğiz” dedi.

RENNES

rennes_4_

Fransa’nın Rennes kentinde de Anlı ve Kışanak’ın gözaltılması CPK-Rennes’in ve Zin Kadın Derneği öncülüğünde düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Rennes Belediye Başkanı yardımcısı, eski belediye başkanı, Kürt Bröton Dostluğu derneği, Fransız genç komünist partisi ve iki Fransız milletvekilinin katıldığı mitingde, tutuklamalara karşı tepki gösterildi. Place de la Mairie’de düzenlenen eyleme yaklaşık 50 kişi katıldı. CDK-Rennes’in yaptığı açıklamada tutuklamalar durdurulmasa her hafta eylem düzenlenecek.

MONTPELLIER

montpellier_4_

Fransa’nın Montpellier kentinde de Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına ve Büyükşehir Belediyesi’nin polis tarafından abluka altına alınması Comédie meydenında protesto edildi.

Montpellier Demokratik Kürdistan toplum merkezin çağrısıyla akşam saat 20:00’de Comédie meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da estirdiği terörü lanetleyerek sık sık, “Terörist Türkiye”, “Çocuk katili Erdoğan”, “Terörist Erdoğan”, “Kahrolsun AKP, “Bijî Serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, sloganlar atıldı.

DKTM adına yapılan konuşmanın ardında miting sona erdi. Eylemde 28 Ekim Cuma günü saat 19.00’da yapılacak kitlesel yürüyüşe katılım çağrısında da bulunuldu.

STOCKHOLM

Saat 18.00 sularında Stockholm Merkez Garı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar, Türk devletinin Rojava ve Kürt Belediye başkanlarını gözaltına almasını protesto eden içerikte döviz ve pankartlar taşıdılar. “Kanlı ellerinizi belediyelerden çekin”, “Türk ordusu Rojava’dan defol”, “Terörist Erdoğan, ikiyüzlü Avrupa Birliği”, “Katil Erdoğan”, “DAİŞ ile Erdoğan aynıdır” ve “Biji Serok Apo” sloganlarını attılar.

Eylemciler, yolcuları Türkiye ve Rojava’da yaşananlar hakkında bilgilendiren bildiriler dağıttılar ve konuşmalar yaptılar. Bu arada Finlandiyalı bir genç kadın, megafonu alarak Türk devletinin Kürtlere ve aydınlara yönelik saldırılarını kınayan ve Kürdistan’daki direnişe destek veren içerikte bir konuşma yaptı.

Daha sonra Sergel Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen eylemciler, yol boyunca AKP Hükümeti ve Türk devletini kınayan sloganları atmayı sürdürdüler. Sergel Meydanı’nda da Kürt belediyelere yönelik saldırılarını, Amed Belediyesi Eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarını kınayan içerikte konuşmalar yapıldı.

Bu arada gösteriye katılan gençler, Recep Tayyip Erdoğan’ın maketini boynundan asıp meydana yerleştirdiler. Gösteri Erdoğan’ın maketinin yakılması ve Türk devletini protesto eden sloganların atılmasıyla son buldu.

BORLÄNGE

İsveç’in Borlänge kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısı üzerine bir araya gelen 50 kişilik bir grup, belediye binasına yürüdü. Belediye yöneticileri ile görüşen eylemciler, İsveç Hükümeti’nin Türkiye’nin Rojava işgali ve Kürt belediye başkanlarının gözaltına alınma ve tutuklamalarına karşı tutum almasını talep ettiler.

Belediye yöneticilerinin talepleri Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanına ileteceği sözü vermeleri üzerine eylemlerini sonlandırdılar. Bu arada belediye binası önüne gelen yerel medyaya da Türkiye ve Rojava’daki gelişmeleri aktardılar.

MALMÖ

isvec3a7_3_

İsveç’in Malmö ilinde Kürdistanlılar ve dostları, Amed Belediye Eşbaşkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarını Möllenvågstorget Meydanı’nda gerçekleştirdikleri bir mitingle protesto etti.

Ellerinde KCK, PKK, YPG/YPJ bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın portreleri ve Türk devletinin saldırı ve katliamlarını kınayan pankratlar taşıyan 100 civarında eylemci, sık sık “Kanlı ellerinizi HDP ve DDP’den çekin”, “Türk Ordusu Kürdistan’dan defol”,  “İrademe dokunma”, “Katil Erdoğan”, “Biji Serok Apo” sloganlarını attı.

Gösteriyi düzenleyen sivil toplum örgütlerin temsilcileri konuşmalarında, Ortadoğu’da dengelerin değiştiği ve Kürt güçlerinin büyük kazanımlar ettiği bir dönemde olanları hazmedemeyen Türk Hükümeti’nin Kürt halkına karşı her cepheden saldırıya geçtiğine dikkat çektiler.

Bundan dolayı Kürt belediyelere kayyumlar atandığını ve Kürt belediye başkanlarının tutuklandıkları ve gözaltına alındığını söyleyen sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, dış dünya ve uluslararası topluma AKP’nin hukuksuz uygulamalarına karşı çıkmaları ve Kürt halkıyla dayanışmayı yükseltmeleri çağrıları yaptılar.

HANNOVER

hannover_10_

Hannover de Kürdistanlılar ve dostları, Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasını bir yürüyüş ile protesto etti.

Miting saat 17.00’de Hannover HBF önünde başladı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eyleme, DKTM, Êzidî kurumları, Demokratik Güç Birliği bileşenleri, HDK Hannover, Hannover Sol Parti Yöneticileri, Rosa Luxemburg Vakfı temsilcileri, otonom grup temsilcileri Hannover barış bürosu katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşu ardından Hannover büyükşehir eski belediye başkanı ve Hannover Amed Dostluk grubu üyesi Herbert Schmalstieg bir konuşma yaptı. Schmalstieg, Alman hükümetine bütün yetkilerini kullanarak, bu haksızlığa bir son verilmesi için harekete geçme çağrısında bulundu.

Kışanak ile Anlı ile üç hafta önce görüştüklerini de söyleyen Schmalstieg, Kürdistan’daki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve onların bir an önce serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

ATİF Hannover Barış Bürosu temsilcisi de yaptığı konuşmada AKP’nin soykırımcı zihniyetini kınadı.

NAV-DEM tarafından hazırlanan Almanca bildirilerin dağıtıldığı ve okunduğu eylem sloganlarla sona erdi.

ESSEN

essen_4_

Almanya’nın Essen kentinde de Kürdistanlılar, Türk devletinin saldırılarını protesto etti. Sık sık, Türk devletine karşı sloganların atıldığı eylemde NAVEND Eşbaşkanı Yılmaz Gültekin de bir konuşma yaptı. Amed’in Kürdistan’ın kalbi olduğunu söyleyen Gültekin, Almanya hükümetine de çağrıda bulunarak, “Senin desteklediğin Erdoğan halkın malına zarar veriyor. Nerde senin demokrasin” dedi.

Sık sık, “Katil Erdoğan”, “terörist Erdoğan, Amed sana mezar olacak” sloganları attı.

HILDESHEIM

hildesheim_2_

Almanya’nın Hildesheim kentinde de Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde düzenlenen bir eylem ile Kışanak ile Anlı’nın gözaltına alınması protesto edildi.

VİYANA

viyana_2_

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kışanak ile Anlı’nın gözaltına alınması ile belediyeye yapılan baskın ve aramaları protesto etmek için Türkiye Büyükelçiliği önünde miting düzenlendi.

Türk Büyükelçiliği önünde toplanan onlarca Kürdistanlı ve dostları Amed Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınması ile belediyeye yapılan baskın ve aramaları protesto etti.

Öte yandan Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi gözaltılara karşı önümüzdeki günlerde büyük bir protesto yürüyüşü düzenleyecek.

DEN HAAG

denhaag_1_

Hollanda’nın Den Haag kentinde de Kışanak ile Anlı’nın gözaltına alınması Hollanda parlamentosu önünde protesto edildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda kamuoyu duyarlılığa çağrılırken, eylemde dağıtılan bildirilerde de dünya kamuoyunun bu anti demokratik ve faşist uygulamalara karşı Kürt halkının yanında olması gerektiği dile getirildi.

Eylemde konuşan yazar Suat Bozkuş, tüm demokratik kesimlerin bu zorbalığa ve Kürdistan’daki belediyelere kayyum atılmasına karşı güçlü durmak gerektiğini söyledi.

Sık sık; “Gültan Kışanak’a ve Fırat Anlı’ya özgürlük”, “Faşist AKP, diktatör Erdoğan”, “TC finanse ediyor, DAİŞ bombalıyor” sloganları atıldı. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir