Birleşmiş Milletler’den Kışanak ve Anlı açıklaması

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani’nin, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarına ilişkin açıklaması; ” Türk yetkililere insan haklarına tam saygı çağrısı yapıyoruz”

Avrupa Birliği ve ABD’nin ardından Birleşmiş Milletler’den de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarına ilişkin açıklama geldi.

Merkezi Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, demokratik yollarla seçilen iki eş başkanın gözaltına alınmalarının son aylarda gözaltına alınmaların son örneği olduğunu belirtti. OHAL uygulamalarına yönelik eleştiriler sıralayan Shamdasani, “Türk yetkililere, olağanüstü hal zamanlarında bile yasallık, orantılılık ve gereklilik, yargı sürecine saygı, masumiyet karinesi ve adil yargılama ilkelerini anımsatmak istiyoruz. Türk hükümetine en üst düzeyde şeffaflık ve insan haklarına tam saygı çağrısı yapıyoruz” dedi.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir