Faşizme karşı demokrasi kazanacak! – Ufuk GÖLLÜ

UFUK GÖLLÜ-E

 

 

 

 

AKP iktidarı faşizmi tahkim ettikçe işçi sınıfı ve ezilenler cephesine dönük kapsamlı bir saldırı konseptini hayata geçiriyor. Toplumsal hayatın tamamına hakim olan korku iklimi toplumsal hayatın bütününde bir demokrasi arayışını dillendirmeye başladı.

Geniş toplumsal kesimler içerisinde demokrasi özlemi daha fazla dillenmeye başladı. Yapılan forumlarda, konferanslarda ve salon toplantılarında bir demokrasi ihtiyacı aydınlar ve sanatçılar tarafından dillendiriliyor.

Her şeyden önce faşizm baskıyı artırdıkça devrimci mücadele yürütme iddiası içinde olan kesimler arasında da ciddi bir ayrışma yaşanmaya başlıyor. Solun bir kısmı düzen içi sınırlara çekilip daha çok sistemi esastan karşısına almayan bir mücadele pratiği yaratma arayışı içinde oluyor.

Tamda bu nokta da faşizme karşı devrimci siyasetin tarihsel rolü daha da anlam kazanıyor. Bu gün faşizm karşısında demokrasi bayrağını tutarlı bir şekilde dalgalandıracak tek güç işçi sınıfı ve ezilenlerdir. Dolaysıyla demokrasi talebi beraberinde onu geliştirecek olan kesimlerin örgütlenme sorununu da beraberinde getirmektedir.

İşçi sınıfı ve ezilenler cephesinde moral bozukluğuna gerek yoktur. Tarihsel ve politik haklılığımız bütün mücadele alanlarında bizlerin en önemli silahıdır. Bu gün her zamankinden güçlü bir şekilde işçi sınıfı ve ezilenleri kazanmak zorundayız. Onlarla doğrudan ilişki kurarak mücadelemize kazanmak zorundayız. Tamda bu nokta da demokrasi talebi bütün sınıfları kesen ve hepsinin içinde konumlandığı şekilsiz bir toplamın eylemi olamaz.

Her meseleye sınıfsal bakmak ve bu temelde tutum almak zorundayız. Önemli bir tarihsel dönemdeyiz. Faşizmin saldırıları karşısında mücadele eden bedel ödeyen bayrağı yere düşürmeyen kazanacaktır.

Güç biriktirme adı altında geri adım atan, mücadele mevzilerini terk eden ve hayatı normal sınırlar içerisinde yürütmeye çalışanlar kaybedecektir.

Şimdi Başkanlık için referandum tartışması başladı. Başkanlık sistemine yasal statü kazandırma çabası aslında faşizmin kendi fili iktidarına yasal bir kılıfla tahkim etme hamlesidir.

15 Temmuz darbe girişimi ile elde edilen olanaklar AKP’nin Başkanlık sistemini kurma uğraşında ona önemli olanaklar sağlamaktadır. Siyasi iktidar içeride ve dışarı da savaş politikalarında ısrar ediyor. Ülke içerisinde demokrasi güçlerine dönük gerçekleşen devlet terörü aslında Başkanlığı kurma mücadelesinde yol temizliğidir.

İşçi sınıfı ve ezilenler tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar güçlü olanaklara sahip bir durumdadır. Devrim ve karşı devrim güçlerinin karşılıklı pozisyon aldığı bir tarihsel dönemdeyiz. Faşizm işçi sınıfı ve ezilenleri teslim alma çabası içerisindedir.

Mücadele keskinleşiyor faşizme karşı demokrasi, özgürlük ve sosyalizm mücadelesinin tarihsel önemli her geçen gün daha da anlam kazanıyor. Şimdiler de işçi sınıfı ve ezilenler saflarında büyük bir öfke mayalanıyor. Bu öfkeyi örgütleyecek gerekli araçlar yaratmak zorundayız. Görevimiz büyük ve tarihsel bir anlama sahiptir.

(Umut Gazetesi)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir