HDP Eş Başkanı Yüksekdağ hakkında yurtdışı yasağı

Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ hakkında “kaçma şüphesi olduğu” iddiasıyla yurtdışı çıkış yasağı getirdi.

yuksekdag-cikis-yasagi

Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağı getirdi.

DAİŞ kuşatması altındaki Kobane direnişine destek vermek için Suruç sınırında yapılan miting nedeniyle açılan davada, Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi 5 Ekim günü görülen duruşmada Yüksekdağ hakkında zorla getirme kararı çıkartmıştı.

Yüksekdağ’ın milletvekili olduğunu için dokunulmazlığının bulunduğunu hatırlatan avukatları, mahkemenin SEBGİS ile ifade alamayacağını da belirtmişti. İtirazları dikkate almayan mahkeme, duruşmayı 16 Kasım’a ertelemişti.

Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, duruşma öncesinde Yüksekdağ hakkında adli kontrol uygulanması ve yurtdışına çıkış yasağı konulmasına karar verdi.

Mahkemenin, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine alınan kararın gerekçesinde, “kuvvetli suç şüphesi bulunduğu” ve “sanığın kaçacağı şüphesini uyandıran olguların varlığı” iddiasında bulunması dikkat çekti.

YÜKSEKDAĞ’IN SÖZLERİ

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, her fırsatta partilerini hedef alan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’lilere, Urfa’da düzenlenen mitingde şu sözlerle yanıt vermişti. “Ağızlarını açtıklarında HDP için ‘sırtını terör örgütüne yaslayan HDP’ diyorlar. Anlamayanlara bir kez daha söylüyoruz; biz sırtımızı Rojava’ya, Kobanê’ye, o karanlık çetelere karşı mücadele verenlere, YPG’ye YPJ’ye ve PYD’ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte, savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir