Demirtaş: Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacağız

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Kışanak ve Anlı’nın Erdoğan’a biat etmedikleri için rehin tutulduğunu söyledi, “Onurlu bir dakika yaşayalım, 100 yıl şerefsiz yaşamaktan iyidir. Biz böyle bir halkız. Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacağız” şeklinde konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, gözaltında alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Demirtaş, Kışanak ve Anlı’nın adliyeye sevk edilmeleri beklenirken Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde devam eden halk nöbetine katıldı.

Halka seslenen Demirtaş, belediye eşbaşkanlarının 5 gündür rehin olarak tutulduğunu söyledi. Demirtaş, “Savcı efendi illa gözaltına aldıracak, 5 gün 10 gün gözaltında tutacak. Bunun kanunda, nerede yeri var? Bu bir onursuzluk dayatmasıdır. Mesele Gültan Kışanak, Fırat Anlı meselesi değildir. Adım adım bir Hitler rejimi kabus gibi çökmüş durumda. ‘Erdoğan bizim padişahımızdır’ demeyen herkesi terörist ilan etmiş durumdalar” şeklinde konuştu.

‘BEDELİ NE OLURSA OLSUN GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Türkiye halklarının uyanması gerektiğini dile getiren Demirtaş, şunları söyledi: “Batıda yaşayan, adaletten yana bir yaşam isteyen insanlar sesini Kürdün sesine katmazsa, yarın Hitler faşizmi altında ezilirken ‘ah’, ‘vah’ edecek fırsatı bile bulamayacaklar. Gün bugündür. Dayanışma günü bugündür. Artık yeter.”

‘Erdoğan’a biat etmeyeceğim’ diyecek tek bir bürokrat kalmadığını dile getiren Demirtaş, “Bak herkesi görevden alıyorlar. Neden? Erdoğan’a biat etmedikleri için, Erdoğan’a kul köle olmadıkları için” dedi. Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacaklarını yineleyen Demirtaş, “İlla hepimiz 100 yaşına kadar yaşayacağız diye bir şey yok. Onurlu bir dakika yaşayalım, 100 yıl şerefsiz yaşamaktan iyidir. Biz böyle bir halkız” şeklinde konuştu.

Memurlara, doktorlara, akademisyenlere onursuzluk dayatıldığını vurgulayan Demirtaş, “AKP’li olmayan, AKP’de olup Erdoğan’a biat etmeyen kimseye yer yok. 1950’ye kadar devlet CHP’nindi. Şimdi Erdoğan’ın. Dün akşam 10 binden fazla insan tek bir kararnameyle işten atıldı. Devam edecek de nereye kadar, bizim bileğimizi bükemeyecekleri için temel saldırı noktaları HDP’dir. Bahçeli gibi Saray’da 4-C iş bulduğu için sevinenler, yarın sıra sana geldiğinde seni savunacak kimseyi bulamayacaksın. Ne ana muhalefette, ne yavru muhalefette umut yok” ifadelerini kullandı.

‘BU TÜR ÇILGIN ANLAYIŞLARIN YAPAMAYACAĞI YOK’

Demirtaş, dün yayınlanan OHAL kararnamesiyle rektörlük seçimlerinin de kaldırıldığını hatırlattı ve şunları söyledi: “Rektörlük seçimi yok artık, kendi atayacak. Yarın milletvekili seçimini de yapmaz. Der ki en iyisini en millisini ben seçerim. Damadı kayınçosu kim varsa onları milletvekili yapar. Bunlar trajikomik gelebilir ama bunu yapmış bir lider var yakın geçmişte, bıyığı kısa, adı Hitler. O da aynı şeyleri yapmış, kendini başkan/Führer ilan etmiş. Bakın aynısı. Bu tür çılgın anlayışların yapamayacağı yok. Bunlara karşı bir kişi bile karanlıkta bir kibrit çöpü yaksa, o karanlık aydınlanır. Biz bunun mücadelesini yürüttüğümüz için üzerimize geliyorlar. Gelmeye de devam etsinler. Biz ittifakımızı sokaklarda ev ev dolaşarak büyüteceğiz. Elinden tuttuğumuzun kimliğine bakmayacağız. Mazlum mudur, ezilen midir direnmeye hazır mıdır, buna bakacağız.”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın uçaktan iner inmez gözaltına alındığını hatırlatan Demirtaş, “Zannedersiniz suç üstü hali var, belediye başkanını uçaktan iner inmez alıyor. Evini basıyor alıyor. Bakın Fırat Anlı aynı soruşturma kapsamında geçen hafta ifade vermiş. Bir hafta sonra evine baskın yapılıp gözaltına alınıyor. Bakın suç üstü diye bir şey de yok. Bir yıl, üç yıl önceki konuşma. Madem suç, üç yıldır niye bekliyorsun?” dedi.

‘BAŞBAKAN KAYYUM İÇİN ELİNİ OVUŞTURUYOR’

Demirtaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yaptığı konuşmalara işaret ederek, “Elini ovuşturuyor, ‘yargı kararını versin kayyum atayacağız’ diyor” şeklinde konuştu. Demirtaş, Yıldırım’a şöyle seslendi: “Öyle mi? Peki. Kayyumun görevi ne zamana kadar? Sandık kuruluncaya kadar. Seçim sandığı kurulduğunda sen Saray’daki zat ve bütün hırsız takımınız o sandığa gömüleceksiniz. Kayyumla 100 yıl yönetecek değilsiniz. Cumhuriyetin ilk yılları, tek parti dönemi de böyleydi. Belediye başkanları atanırdı. Beyefendi bir kez daha bize o yılları yaşatmak istiyor.”

Erdoğan’ın seçim sistemini de değiştirmeye kalkacağını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Çünkü bir seçimi kaybederse bütün bu yaptıklarının hesabını vereceğini çok iyi biliyor” vurgusunda bulundu.

Danıştay üyesi bir kadın hakimin ‘işkencedeyim’ diye sesini duyurmaya çalıştığını hatırlatan Demirtaş, “Kim? Danıştay üyesi bir hakim. Yani yargıda gelebileceği en son noktaya gelmiş bir kadın hakim. Bu kadar pervasızlar. Ya Bekir Efendi, gel beraber bir cezaevine gidelim. Madem kendine güveniyorsun, Silivri Cezaevine gidelim. Yanımızda İstanbul başsavcısı ve barodan bir temsilci ile. İşkence var mı yok mu bakalım. İşkence varsa çıkışta sen istifa et. Yoksa çıkışta ben istifa edeyim. Bu kadar açık çağrı yapıyoruz ama bakanın kendisi işkencenin üstünü örtmekle görevi bir memur olarak çalışıyor. Zaten Saray’daki ‘ne mağduru, mağdur yok’ diyor. Hazine bütçesinden daha fazla miktarda mal varlığına el konulmuş durumda” şeklinde konuştu.

‘TEK KÜRTÇE GAZETE, TEK KADIN HABER AJANSI KAPATILDI’

OHAL kararnamesiyle çok sayıda özgür basın kuruluşunun kapatıldığını söyleyen Demirtaş şöyle devam etti: “Tek Kürtçe gazete kapatıldı. Dünyanın tek kadın haber ajansı JINHA kapatıldı. Artık tek kanallı TRT dönemine geçtik. Artık bütün kanallar Tayyip Erdoğan öksürdüğünde, tıksırdığında canlı yayına geçecek.”

OHAL rejimine karşı ev ev, kahve kahve dolaşarak kampanya yürüteceklerini söyleyen Demirtaş, “Her akşam gezilecek. Yüz yüze çalışma yürütülecek. 1990’lardaki gibi. Şu anda örgütlü olduğumuz illerde binlerce insan sahada çalışıyor. Emin olun bunlar yenilecek. Neden kendimize güveniyoruz çünkü meşruiyetimizin farkındayız. Birbirimize inanalım. Ele ele verelim ve bu zorlukları aşalım” çağrısında bulundu.

‘DÜN TOP ATIŞI YAPAN KOMUTAN BUGÜN DARBECİLİKTEN TUTUKLU’

Bütün Diyarbakır halkından duyarlılığın devam etmesini beklediklerini dile getiren Demirtaş, “Umut ediyorum tutuklama gibi bir çılgınlık yapmazlar. Hele hele Büyükşehir belediyelerine kayyum çılgınlığını yapmamalarını diliyoruz. Ama Cizre’de, Sur’da ne çılgınlıklar yaptıklarını da gördük” ifadelerini kullandı.

Dün Diyarbakır’da top atışı yapan komutanların bugün darbecilikten tutuklu olduğunu da hatırlatan Demirtaş, “Bugün buradaki kamu görevlileri de gözden çıkarılabilirler. Biz zamanlar cemaatin bir savcısı vardı, nasıl kaçtı hatırlıyorsunuz. Nasıl da kahraman gibi her gece televizyonlardaydı? Hiçbir iddianameyi de kendisi hazırlamazdı. Hazırlanır, gönderilirdi. Zekeriya Öz de imaj satardı. Şener Şen’in filmde tabanlarını göstere göstere kaçması gibi kaçtı. Bugün devlet içinde görev yapanlar da bugünkü iktidara güvenerek suç işlemesinler” uyarısında bulundu. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir