Eğitim-Sen: Birbirimize kenetlenip bu darbeyi püskürteceğiz

Eğitimde yaşanan ihraçlara ilişkin yazılı açıklama yapan Eğitim-Sen, “Herkes bilmelidir ki bizler bu sendikaları kapılarına vurulan mühürleri söküp atarak kurduk. Bugün de tüm üyelerimizle el ele vererek, birbirimize kenetlenerek yarınlarımıza vurulmak istenen mühürleri söküp atacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır” diye belirtti.

Dün yayınlanan 675 sayılı KHK ile kamudan 10 bin 44 kişi daha haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edildi. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinden 2 bin 219, yüksek öğretimde ise bin 267 kişi daha ihraç edildi.

Eğitimde yaşanan ihraçlara ilişkin yazılı açıklama yapan Eğitim-Sen, “İhraç torbasının içerisinde yaşamı boyunca emek, demokrasi ve barış mücadelesinde en ön safta yer almış şube başkanlarımız ve üyelerimiz de yer aldı” dedi.

Üniversitelerde 50/d’ye karşı yürütülen mücadelenin neferleri olan, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” diyerek barış talep eden, hükümetlerin makbul gördüğünü değil, doğruyu, gerçeği ifade eden akademisyenlerin ihraç edildiğini belirten Eğitim-Sen, “Okul sıralarında öğrencilerine dürüst, demokrat, ayrımcı olmayan insanlar olmayı telkin eden, onlara onurlu gelecek bırakacağı sözünden asla geri adım atmayan öğretmenlerimiz ihraç edildi” diye kaydetti.

AKP kararlı ve ısrarcı şekilde herkese bir mesaj vererek, “Türkiye’de hukuk yok, demokrasi yok, can güvenliği yok, barış yok, adalet yok, iş güvencesi yok” dediğini ifade eden Eğitim-Sen, “Özgür basına yönelik darbe daha ileri bir boyuta taşındı. Haber ajansları, dergiler, gazeteler kapatıldı. Basın yayın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğüne kilit vuruldu” dedi.

676 sayılı KHK ile yandaş sendikanın önerisinin hayata geçirildiğinin altını çizen Eğitim-Sen, “Hali hazırda zaten demokratik olmayan rektörlük seçimleri kaldırıldı, doğrudan atama sistemi getirildi. Milli İrade üniversitelerde de tecelli bulmuş oldu” diye kaydetti.

Avukatlara sınırlama, hakimlere tutuklama kolaylığı getirildiğini ifade eden Eğitim-Sen, “Kamuda liyakat değil, mülakat; kadrolu değil, sözleşmeli istihdama geçildi. Devlet memurluğundan çıkarma hükümleri esnetildi, muğlaklaştırıldı. Kısaca AKP, savcı oldu, hakim oldu, rektör oldu, polis oldu! Yani devlet parti bütünleşmesi tamamlanmış oldu” dedi.

Yaşananların tek kelimeyle darbe olduğunu vurgulayan Eğitim-Sen, “Bunun adı faşizmdir! Herkes bilmelidir ki bizler bu sendikaları kapılarına vurulan mühürleri söküp atarak kurduk. Bugün de tüm üyelerimizle el ele vererek, birbirimize kenetlenerek yarınlarımıza vurulmak istenen mühürleri söküp atacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır” diye belirtti.

Eğitim-Sen, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: “Bizler bu topraklarda emeğin hakları, barış ve demokrasi için mücadele etmenin zor, bedelinin ağır olduğunu ne kadar iyi biliyorsak, son sözü söyleyenlerin de mücadele edenler olduğunu o kadar iyi biliyoruz. Onursuzca yaşamayı tercih edeceğimizi sananların yüzüne bu gerçek tokat gibi çarpacaktır.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir