İstanbul’da ablukaya rağmen ‘Her yer Amed, Her yer direniş’

Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına karşı HDP, HDK ve DBP’nin çağrısıyla Şişli’de yapılan eylemde yüzlerce kişi bir araya geldi. “Amed irademizdir. Darbelere teslim etmeyeceğiz” yazılı pankart açılan eylem sürüyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltında tutulmasına karış “Demokrasi için sokaktayız” çağrısı yapan HDP, HDK ve DBP üyeleri Şişli’de toplandı.

Şişli Cami önünde gerçekleştirilen eyleme HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Erol Dora, HDP İl Eşbaşkanları Doğan Erbaş ve Asiye Güzel, Devrimci Parti Genel Başkanı Ufuk Göllü ile çok sayıda parti yöneticisi de katıldı.

ALANA GELİŞLER ENGELLENDİ

HDP yönetecileri, Bahçelievler ve Sultangazi başta olmak üzere ilçelerden kalkan araçların alana gelişinin engellendiğini belirtti.

Eylemde “Amed irademizdir. Darbelere teslim etmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı. “İşgalci AKP irademe dokunma”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”. “Her yer Amed her yer direniş” sloganı atılan eylemin çevresini kuşatan polis, açıklama yapıp dağılınması yönünde anonslar gerçekleştirdi.

‘OHAL ONLARIN SONU OLACAK, MİLYONLARIN DİRENİŞİ KAZANACAK’

Yapılan görüşmelerin ardından HDK Eş Sözcüsü Koçyiğit söz aldı. Eşit özgür bir ülke için mücadele edenleri selamlayan Koçyiğit, polis ablukasına dikkat çekti, “Halkın iradesine yapılan AKP darbesine protesto etmek istiyoruz ama polis ablukasına alınmışız. Ülke elden gidiyor, demokrasi batmış, hepimiz kan deryası içinde boğuluyoruz” dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin işgal edildiğini belirten Koçyiğit, “Bu ülkede birliğe, barışın sesini yükseltmeye ihtiyaç var. AKP’nin faşist darbesine karşı halkların birleşik direnişini yükseltmeye ihtiyaç var. Kendisini demokratım diye pazarlayanlara karşı demokrasi dersini sokakta göstermeye ihtiyaç var. Bunu sokakta yan yana durarak göstermenin zamanı. İçeride ve dışarıda Kürt düşmanlığıyla politika yürüterek ülkeyi uçuruma, iç savaşın eşiğine götürenler görmelidir ki, bu savaşın sonu herkesi yakar” şeklinde konuştu.

Diyarbakır’dan sonra sıranın İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne geleceğini belirten Koçyiğit, “Eşbaşkanlarımızın gözaltına alınması, halkın iradesine, seçilmişlere yönelik bir darbedir. Biz bu darbeyi, bu darbe hukukunu tanımayacağımızı bir kez daha söylüyoruz. Amed halkı direnişiyle AKP’nin çılgın politikalarına noktayı koyacak. Biz de İstanbul Şişli Meydanı’ndan sesleniyoruz bizim AKP’nin politikalarına teslim edecek tek bir başkanımız, tek bir seçilmişimiz, tek bir vekilimiz yok. Hiçbir zaman korkmadık. Bu OHAL bu başkanlık hevesi onların sonu olacak. Biz milyonlarız, direnişimiz kazanacak” diye belirtti.

Eylem HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın konuşmasıyla devam ediyor. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir