Kışanak, Anlı ve Ata’ya tutuklama talebi

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak ile KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata adliyeye getirildi. Kışanak, Anlı ve Ata tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

Amed’te 25 Ekim akşamı gözaltına alınan Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile 26 Ekim günü Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek amacıyla belediye önünde yapılan açıklamaya polisin saldırması sonrası darp edilerek gözaltına alınan Kongreya Jinên Azad (KJA) Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri tamamlandı. Dün avukatları ile görüştükten sonra ifade veren eşbaşkanlar ve Ata adliyeye getirildi. Gizlilik kararı olan soruşturmada, Kışanak’ın “örgüt yöneticiliği”, Anlı’nın ise “örgüt üyeliği” ile suçlandığı öğrenildi. Suçlamalara dayanak olarak ise eşbaşkanların belediye faaliyetleri ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasında yapılan toplantıların ortam dinlemeleri gösterildi. Kışanak, Anlı ve Ata tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Halk adliye önüne akın etti

Eşbaşkanların adliyeye getirildiğini haber alan kent sakinleri ve seçilmişler ise adliye binası karşısında toplanmaya başladı. Adliye binası polisin bariyerleri ve yüzlerce çevik kuvvet ile sarılırken, halkın bekleyişi sürüyor.

Bu arada eşbaşkanların gözaltına alınmasıyla birlikte başlatılan internetlerin kesilmesi uygulaması bir kez daha devreye konuldu. Kentte mobil ve sabit internet hatlarına erişim sağlanamıyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir