Medya kurumlarının kapatılmasına inat #haberSİZsiniz dediler

Çalıştıkları basın kuruluşları kapatılan basın emekçileri, teknolojiyi kullanarak, halkın haber alma hakkını savunmaya devam ediyor: #haberSİZsiniz

OHAL kararnamesi ile beraber kapatılan yüzlerce basın yayın kuruluşunun çalışanı Mülkiyeliler Birliği’nde bir araya gelerek sosyal medya üzerinden canlı yayın yaptı. Sosyal medyanın tüm kanallarını kullanan basın emekçilerine çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti ve emek örgütü de destek verdi.

#haberSİZsiniz! başlığı ile gerçekleşen canlı yayın kısa zaman içerisinde Twitter’da Trend Topic (TT) olurken, İMC TV haber spikeri Ayşegül Doğan moderatörlüğünde gerçekleşen yayına çok sayıda basın emekçisi destek oldu.

Programa kapatılan Azadi TV Genel Yayın Yönetmeni İrfan Uçar Diyarbakır’daki gelişmeleri anlatırken, Hayatın Sesi Televiyonu Ankara Temsilcisi de emek alanındaki gelişmeleri anlattı. Yine HDP ve CHP milletvekilleri de konuştuğu programda, iktidarın özellikle son günlerde Kürdistan’daki internet kesme uygulamaları ile gelişecek toplumsal muhalefetin önünü almaya çalıştığını ifade etti. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise kurbağa hikayesini siyasette işlediğine dikkat çekti. Bilgen, önce ilçe, il ve daha sonra da Anlı ve Kışanak’ın gözaltına alınmasının ardından iktidarın HDP milletvelillerini de tutuklatmak istediğini söyledi.

Bilgen, HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ’a verilen adli kontrol ve yurtdışı çıkış yasağının partilerine yönelik olası geniş operasyonların habercisi olduğunu da vurgulayarak, iktidara karşı boyun eğmeyeceklerini ve iktidarın kirli politikalarını tüm Türkiye ve dünyaya aktarmak için çaba göstereceklerini söyledi.

Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen canlı yayını sunan İMC TV çalışanlarından Ayşegül Doğan, kamera ve stüdyolarının ellerinden alındığını ancak tablet ve telefonlarının halen kendilerinde olduğunu ifade etti.

Doğan, “Hem seyircimiz olan hem de kendi haberini yapanlar var” diye sosyal medya üzerinden de olsa halkın haber alma hakkını savunmaya devam edeceklerinin altını çizdi. Sosyal medya üzerinden yayın yapma fikrine destek olan Hacettepe Üniversitesi Araştırma Görevlisi Sedat Yağcıoğlu ise “Hepimiz, kendi haber alma hakkımıza sahip çıkma ve haber yapma sorumluluğundan geçiyoruz” dedi.

BİNLERCE KİŞİ İZLEDİ

Haber bültenini, sosyal medya üzerinden sunmaya devam eden Ayşegül Doğan, konuk olarak  CHP Milletvekilleri Şenal  Sarıhan, Murat Emir, HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç’un yanı sıra çeşitli medya kuruluşlarından gazetecileri aldı. Normal bir televizyon haber bülteni gibi devam eden canlı yayın, sosyal medyada binlerce kişi tarafından izlendi. Etkinlik sonunda, #haberSİZsiniz hashtag’i üzerinden yayın yapmaya devam edileceği duyuruldu. (Kaynak: ETHA – Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir