Sancar: Zulme karşı direnişi büyüteceğiz

Özgür basın kurumlarının kapatılmasına tepki gösteren HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, “Zulme karşı direniş daha da büyüyecek” dedi.

Özgür ve muhalif basına yönelik kapatılma kararına bir tepkide CHP ve HDP milletvekillerinden geldi. HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, karşıya karşıya olan yönetimin bir faşizan yönetim olduğunu belirterek, tüm muhalif seslerin susturulmaya çalışıldığını belirtti. DİHA gibi güçlü bir basın geleneğinden gelen bir ajansında kapatılmasının arkasında halkın gerçekleri öğrenmemesi amacının yer olduğunu aktaran Sancar, “Fakat bunların hiçbiri onların beklediği sonuçları yaratmayacak” dedi. Ortada bir zulüm varsa ona karşı bir mücadele ağının da olacağını kaydeden Sancar, zulüm arttıkça mücadelenin büyüyeceğini kaydetti.

‘DİRENMEKTEN BAŞKA ÇARE YOK’

“Zulümle ülke yönetenlerin çok fazla yönetimde kaldığı hiçbir yerde görülmemiştir” diyen Sancar, hükümetin bütün bunları şaşkınlık ve korkudan yaptığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı ve iktidarın kendilerinden korktuğunu vurgulayan Sancar, “Tahtlarının sallandığını biliyorlar. O nedenle bütün imkanlarıyla saldırıyorlar. KHK’lerle zulmü bir kat daha arttırdılar. Daha da sertleşecekler ama karşılarında da dimdik bir mücadele cephesi var. HDP olarak sonuna kadar bu politikalara ve uygulamalara karşı direneceğiz” ifadelerinde bulundu. Özgür basının da bu baskılara boyun eğmeyeceğini ifade eden Sancar, son 30 yıla bakıldığında onlarca gazetecinin tutuklandığını, onlarcasının katledildiğini ve gazetelerin bombalandığını hatırlatarak, “Tüm bunlara rağmen özgür basının sesini susturamadılar. Hele şimdiki çağda susturmak mümkün değil. Zulümle yönetmekte mümkün olmaz. Zulme karşı direniş daha da büyüyecek. Direnmekten ve mücadele etmekten başka çare yoktur ” şeklinde konuştu.

ATICI: YARATILMAK İSTENEN BİR İÇ SAVAŞ SENARYOSUDUR

aytug_atici_1

Tek Kürtçe gazete ve tek kadın haber ajansı olan JINHA’nın aralarında bulunduğu çok sayıda basın yayın kurulunun kapatılmasına tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Darbe girişiminden sonra ülkede faşizmin ne kadar ilerlediğini ve ne kadar vahşileştiğini ileride tarih kitaplarında okuyacağız. Yaratılmak istenen bir iç savaş senaryosudur. Çünkü bir iç savaş yaşanmadan diktatörlükler ilan edilemez. AKP bunun zeminini hazırlamaktadır kendi diktatörlüğünü bu şekilde kabul ettirecek” dedi. ” Öyle görünüyor ki bu dönemde AKP hükümetini alkışlamayan herkes kapatılmaya mahkumdur” diyen Atıcı, darbe girişimi ardından bir çok yayın organlarının AKP’nin himayesi altına girerek yayınlarını devam ettirdiğini belirtti.

‘FAŞİZM MUTLULUĞUNU YAŞATMAYACAĞIZ’

“Sizlerde AKP’yi alkışlamış olsaydınız kapatılma ile karşılaşmazdınız” diyerek kapatılmalara tepki gösteren Atıcı, “Tüm baskılara karşı direnen Dicle Haber Ajansını (DİHA) kutluyorum. AKP ‘Ya sev ya terk et’ politikası yürütüyor. AKP’nin yaratmak istediği faşizm mutluluğunu yaşatmayacağız” ifadelerinde bulundu. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir