TTB: Kamudan hukuksuz ihraçları kabul etmiyoruz

TTB Merkez Konseyi, 29 Ekim 2016 tarihinde yayımlanan 675 sayılı OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile ilgili yaptığı açıklamada, “hukuksuz ihraçları kabul etmiyor, arkadaşlarımızın bir an önce işlerine dönmelerini talep ediyor ve demokratik bir Türkiye’nin oluşumu için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuda başlatılan kapsamlı ihraçlar ve açığa alma uygulamaları, 675 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname (KHK) ile bir kıyıma dönüştü. Darbe girişimi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan onlarca hekimin işlerine son verildi.

İhraçlarla ilgili yazılı açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, “675 sayılı KHK ile işine son verilen çok sayıda hekim ve sağlık çalışanı arkadaşlarımız, iyi hekimlik için çaba gösteren, tüm hukuksuzluklara karşı demokrasi, barış, insan hakları, sağlık hakkı ve demokratik üniversite mücadelesi veren kişilerdir. Siyasi iktidar arkadaşlarımızın darbe girişimiyle yakından uzaktan bir ilişkisi olmadığını çok iyi bilmektedir. Ancak, iktidarın bu uygulamayla sağlık alanında ve üniversitelerde kendisi için dikensiz gül bahçesi istediği çok açıktır” dedi.

TTB’li hekimlerin baskılara, antidemokratik uygulamalara karşı hiçbir zaman boyun eğmediği vurgulanan açıklamada, “Bugün de bu antidemokratik uygulamalara, sağlık alanındaki hukuksuzluğa boyun eğmeyeceklerdir” diye belirtildi.

TTB Merkez Konseyi, “bu hukuksuz ihraçları kabul etmiyor, arkadaşlarımızın bir an önce işlerine dönmelerini talep ediyor ve demokratik bir Türkiye’nin oluşumu için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir