Yüksekdağ: Onlara asla boyun eğmeyecek insanlar olduğunu öğreteceğiz

İstanbul’dan Diyarbakır’a ses vermek için Şişli’de yapılan eyleme katılan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, gözaltındaki Kışanak ve Anlı için “O seçilmişler bizim irademizdir. Bu ülkede baş eğmeyen ve asla eğmeyecek insanlar olduğunu öğrenecekler. Satılık olmayan, teslim olmayan insanlar olduğunu öğreteceğiz” şeklinde konuştu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP, HDK ve DBP il örgütlerinin “Demokrasi için sokaktayız” çağrısıyla Şişli’de gerçekleştirdiği eylemde konuştu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etmek için gerçekleştirilen eyleme, tüm engellemelere rağmen yüzlerce kişi katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, İstanbul’dan Diyarbakır’a halkın direnişine ses vermek için bir araya geldiklerini kaydetti. Yüksekdağ, “Zulme karşı direnenlere, darbeye boyun eğmeyenlere ve asla eğmeyecek olanlara selam olsun” dedi.

‘İNSANLIĞIN ONURU İÇİN KESİNTİSİZ DİRENİŞTEYİZ’

AKP/Saray iktidarının tek yönetim anlayışının darbe, OHAL ve kanun hükmünde kararname olduğunu belirten Yüksekdağ, “Toplumun demokratik taleplerini dikkate alan bir siyasi anlayışları asla yok. İçeride de dışarıda da savaş dışında bir yöntem bilmiyorlar” dedi.

İktidarın OHAL ve savaş politikasına karşı cevaplarının net olduğunu dile getiren Yüksekdağ şöyle devam etti: “İnsanlığın onuru için kesintisiz direnişteyiz. Onların faşizmi varsa biz de direnişte kararlıyız. Kışanak ve Anlı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı olarak seçildiler. Onca baskıya rağmen Diyarbakır halkına hizmette tek bir geri adım atmadılar. Onlar AKP belediyelerinin halka götürmediği hizmeti götürmek için direndiler. AKP belediyelerinden bir eksikleri var, hırsızlık yapamıyorlar. O seçilmişler bizim irademizdir, varlığımızdır. Kışanak’a da Ayla Akat’a da boyun eğdiremedikleri için bedel ödetiyorlar. Bu bedeli alnımız ak başımız dik ödedik yine öderiz.”

İktidarın tüm baskılarına rağmen halka diz çöktüremediğini belirten Yüksekdağ, “Bu halkı çökertmeyi başaramadılar. Onların önünde boyun eğmedik, diz çökmedik, gideceğimiz yol da yine aynı yoldur. Bu ülkede baş eğmeyen ve asla eğmeyecek insanlar olduğunu öğrenecekler. Bu ülkede her şartta direnenler olduğunu öğrenecekler. HDP gibi, emek ve demokrasi güçleri gibi satılık olmayan, teslim olmayan insanlar olduğunu öğreteceğiz” şeklinde konuştu.

‘SARAY BU ÜLKEYE YENİ KARANLIKLAR GETİRİYOR’

Adı konulmamış bir savaşta binlerce insanın can verdiğini dile getiren Yüksekdağ, “Böyle bir karanlığın içinde demokrasi, barış tek yolken bütün topluma ayrımcılık ve nefreti bize siyaset diye dayatıyorlar” dedi. Her zaman Türkiye halklarının barış ve eşitlik çatısı altında bir araya gelebileceğini göstermeye çalıştıklarını dile getiren Yüksekdağ şu ifadeleri kullandı: “Bunlar aradan çekilse bu halk kendi barışını kurmayı, kendi geleceğini inşa etmeyi bilir. Ama AKP/Saray iktidarının kendi karanlık çizgisi bu ülkeye yeni karanlıklar getiriyor. İçeride de dışarıda da huzur bırakmadılar. Dışarıda bölge halklarıyla arayı bozanlar, şiddetin savaşın fitilini ateşleyenler içeride de kendi halkıyla kavga ediyor. Kavgalı olmadıkları hiç kimse yok. Siz kiminle kavga ediyorsunuz? Bu kavga ettikleriniz halktır, halk. Sizden önce de vardı sizden sonra da var olacak, siz gideceksiniz.”

1980 darbecileri gibi halka karşı savaş açanların kazanamayacağını dile getiren Yüksekdağ, “Özgürlük ve demokrasi mücadelesinin her kulvarında, demokratik mevzilerimizi sonuna kadar sahiplenmeliyiz. Kışanak ve Anlı gibi siyasetçiler bu halkın gücünün sembolüdür. Bizden bir alırsınız, 10 veririz, 100 veririz. Anlı ve Kışanak bu toprağın meyveleridir. Meyve veren ağacı taşlayabilirsiniz ama bu halkın toprağını kurutamazsınız. Bu toprak bire bin verir, ana gibi üretkendir ve bu toprak bizim geleceğimizdir. Geleceğimizi size teslim etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

‘BU KESİNTİSİZ MÜCADELE BİZİM YENİ BAŞLANGICIMIZDIR’

HDP’nin çağrısıyla dört bir yanda kesintisiz eylem ve seferberlik başlatıldığını dile getiren Yüksekdağ, “Bu kesintisiz mücadele bizim yeni başlangıcımızdır. Ev ev, kapı kapı sesimizi duyurmaya devam edeceğiz” dedi.

HDP’nin halkla buluşmasını engellemek için özgür basın kuruluşlarının teker teker kapatıldığına dikkat çeken Yüksekdağ, “Televizyon ve radyoların düğmelerini kapatmakla bizim sesimizi açıp kapatamazlar, bizim sesimiz kesilebilecek bir güç değildir, her yerde ses olacağız” dedi. Yüksekdağ şöyle devam etti: “Sokak sokak tüm yaşam ve emek alanlarında hiçbir ayrım gözetmeden demokrasiye ve işçinin emekçinin davasına inanan, eşitlik ve adalet isteyenlerle birlikte tek vücut olacağız ve direneceğiz. Ve bir kere daha direnenler kazanacak. Bu OHAL bu darbe sonuna kadar gitmeyecek. Siz bakmayın tepeden tepeden konuştuklarına, o tepede duranlar yokuş aşağı düşüyor.”

‘VARDIK, VARIZ, VAR OLACAĞIZ’

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, inandıkları en önemli değerin ezilen insanlığın ve tüm halkların demokrasi mücadelesi olduğunu dile getirdi. Yüksekdağ, “Bu meydanı dolduranları daha kararlı bir mücadeleye davet ediyorum. Tek bir kişi bile parti gibi çalışarak yürümeye devam edeceğiz. Bizler bir olalım onlar bin olsun hiç önemli değil. Her mahalledeki bir arkadaşımız bile kendisini tüm partinin yerine koyarak çalışmalıdır. Bunu bir kez başardık, yine başarabiliriz” ifadelerini kullandı.

Yüksekdağ, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Siyasi irademizi teslim etmeyeceğimizi net ve kararlı bir biçimde ifade ediyoruz. İrademiz var, mevzilerimiz var, direnecek gücümüz var. Elinizi irademizden çekin. Siyasi irademize dönük bu saldırıları bertaraf etmeyi başaracağız. Vardık, varız, var olacağız.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir