Cumhuriyet’in önünde nöbet başlatıldı

Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyona tepki gösteren gazeteciler, sendikacılar, gazetenin önünde açıklama yaptı, ardından nöbet başlattı.

Cumhuriyet gazetesine yönelik gözaltı operasyonuna tepki gösteren basın meslek örgütleri ile KESK, gazetenin önünde açıklama yaptı.

BASIN ÖRGÜTLERİ AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), DİSK Basın İş, Çağdaş Gazeteciler Sendikası, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyonu protesto etti. Basın çalışanları meslektaşlarıyla dayanışmak için sabaha kadar gazetenin önünde nöbet tutacaklarını kaydetti.

DİSK Basın İş Başkanı Faruk Eren, gazeteciler olarak aylardır karanlık günler yaşadıklarını söyledi. Gazetelerin özel harekat polislerince basıldığını, gazetecilerin darp edilerek gözaltına alındığını, çizgi film kanallarının ve ajansların kapatıldığını belirten Eren, şuan hapishanedeki tutuklu gazeteci sayısının yüzü aştığını kaydetti.

Kapatılan gazeteler nedeniyle çok sayıda gazetecinin issiz kaldığını vurgulayan Eren, “Cumhuriyete yapılan bu saldırıyla daha da karanlık günler başladı. Bu karanlığa karşı direneceğiz” dedi. İktidarın kendi sözü dışında söz söylenmesini istemediğini ifade eden Eren, “Biz gazeteciler haber yapmaya devam edeceğiz. İstedikleri kadar kurumlarımızı kapatsınlar. Haberlerimizi halka ulaştırmayı sağlayacağız” dedi. “Karanlığı dayanışmayla yırtacağız” diyen Eren, kamuoyuna dayanışma çağrısı yaptı. Eren, gazete binasında basın nöbetine başladıklarını duyurdu, “Sabaha kadar buradayız. Yarın da öbür gün de burada olacağız. Sabah da akşam 19.00’da da buraya gelmeye devam edeceğiz” dedi.

TGS İstanbul İl Yöneticisi Vural Nasuhbeyoğlu ise gözaltına alınan ve evlerinde arama yapılan 18 gazetecinin arama sırasında evinde ne bulunduğunu sordu. “Gazetecilik dışında hiç bir şey bulamazlar. Gazeteci arkadaşlarımızın başı dik” diyen Nasuhbeyoğlu, ana akım medyaya seslendi. Muhalif basını karalamaya yönelik yapılan haberlere dikkat çeken Nasuhbeyoğlu, tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Bugün gazeteci arkadaşlarımızın sadece mesleklerini ayak altına almakla kalmıyorsunuz. Savaş istiyorlar, kalemleri kana bulanmış gazeteciler istiyorlar. Bugün Cumhuriyet’e yarın başka gazeteye. TGS olarak sesleniyorum, hem mesleğine hem de halkın haber alma hakkına sahip çıkın.”

İktidarın suçları gizlemek için muhalif basına saldırdığını söyleyen Nasuhbeyoğlu, gazetecilerin hiçbir zaman bu baskılara boyun eğmediğinin altını çizdi. Nasuhbeyoğlu, “AKP’nin yapmak istediği ‘tek sese’ biat etmektir. Biz biat etmeyeceğiz. Gazetecilik suç değildir. Karanlık günler geçecek ama birlikte mücadele ederek geçecek” dedi.

ÇGD adına konuşan Uğur Güç, “Her gün yenisine şahit olduğumuz bu durum, özgür düşüncenin temeline oturan toplumu yok etmektir. AKP’nin iktidarı aydınlanmanın başladığı ilk sahnelerde yok olmaya mahkumdur” diye konuştu. Güç, ÇGD olarak her gün aydınlığı sözcüsü olan Cumhuriyet gazetesinin yanında olacaklarını söyledi ve gözaltındaki Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, gözaltındaki gazetecileri hatırlattı. Türkiye’nin tek sesliliğe mahkum edilmeye çalışıldığını uzun zamandır dile getirdiklerini kaydeden Önderoğlu, “Sadece görevini yapan gazeteciler olduğu sürece buna izin vermeyecekler” dedi. Ana akıma seslenen Önderoğlu, “Kendilerine biran önce vicdanlarına sahip çıkması için çağrı yapıyorum. Artık meslektaşlarımıza karşı yapılanlara sessiz kalmasınlar. Bu saldırı sadece basına değil, akademisyenlere, kamu emekçilerine. Özgürlük hareketinin daraldığı bu günlerde dayanışmanın güçlendirilmesi gerekiyor” vurgusunu yaptı. Önderoğlu da birlikte mücadele yürütme ve dayanışma çağrısı yaptı.

Basın açıklamasının ardından, mesleklerini icra ettikleri için tutsak edilen Aslı Erdoğan ve Nemciye Alpay’ın mesajlar okundu.

EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ AÇIKLAMA YAPTI

İstanbul emek ve demokrasi güçleri de Cumhuriyet gazetesinin önünde açıklama yaptı. Açıklamaya HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı. Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Özev yaptığı konuşmada, emek ve demokrasi örgütleri olarak Cumhuriyet gazetesine yapılan saldırıları kınadıklarını kaydetti. Özev, “Cumhuriyet gazetesi tarihi darbelere karşı mücadeleyle, FETÖ ile yaptığı haberlerle geçmiştir” dedi.

15 Temmuz darbesinin ardından AKP’nin özgür basına yönelik saldırılarına devam ettiğinin altını çizen Özev, “Bizler özgür basına sahip çıkacağız. Onlar bizim nefesimiz. Gazetecilerin kalemlerinin susturulmasını asla kabul etmiyoruz. Burada olan tüm halkımız özgür basına sahip çıkacak. Yarın herkes bir adet Cumhuriyet gazete alacak” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanının OHAL’e yönelik açıklamasını işaret eden Özev, şöyle devam etti: “Demokrasinin birinci koşulu, demokrasinin özgürce basın yayın hakkının kullanılmasıdır. Darbe sonucunda yazarların, çizerlerin, karikatüristlerin tutuklanmasını kabul etmiyoruz.”

Emek ve meslek örgütleri adına söz alan Sevtap Akdağ, tüm bu saldırıları dayanışma büyütüldüğü sürece uzun sürmeyeceğini vurguladı. 15 Temmuz’dan sonra yaşanan hak ihlallerini hatırlatan Akdağ, “Biz bu zulme daha öncede maruz kaldık, bu zalimliklerini daha önce de gördük ve hesap sorduk. Ama tarih her zaman gösterdi ki onların zulmü arttıkça, sonları da yaklaşmış oluyor” diye vurguladı.

Akdağ, artık bıçağın kemiğe dayandığını söyledi ve ekledi: “Bu zulmü uygulayanlar bilmelidir ki, bunun sonu yok. Boyun eğeceğimizi zannedenler bir kez daha yanıldıklarını görecekler. Bir kez daha ‘tek adam’ diktatörlüğünü kurmak için hayatımızı cehenneme çevirenlere sesleniyorum; boyun eğdiremeyeceksiniz, sindiremeyeceksiniz, biat ettiremeyeceksiniz. Bu zulmün karşısında sessiz kalmayacağız. Basın emekçilerinin yanındayız. Cumhuriyet’e ve özgür basına sahip çıkacağız bir kez daha ilan ediyoruz.”

HDP Milletvekili Kerestecioğlu, “Bugüne kadar çok darbe gördük. Çok zor zamanlar geçirdik ve çıktık. Bugün de çıkacağız hiç şüpheniz olmasın” diyerek sözlerine başladı. Biat ettirmeye çalışanların, kendilerinin tabiriyle “bağımsız” diye adlandırdıkları mahkemelerde yargılanacaklarını kaydeden Kerestecioğlu, “Biz o günleri göreceğiz, hiç şüpheniz olmasın” dedi.

Tutuklanan Diyarbakır Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ve KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat Ata için dün Şişli Meydanı’nda olduklarını hatırlatan Kerestecioğlu, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganının bir slogandan ibaret olmadığını söyledi.

Dayanışma ve sokağa çıkma çağrısı yapan Kerestecioğlu, “Bugün hala evlerinde oturanlar ve ona dokunulmayacağını sananlar yanılıyorlar. Sıranın sana gelmemesi için tek yol faşizme karşı omuz omuza mücadele etmektir. Her gün direnişi yükseltmeliyiz ve sonuna kadar mücadele etmeliyiz” dedi.

Açıklama, “Tek sese biat etmeyeceğiz”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Susma haykır haber alma haktır”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla sonlandı.

BİRLEŞİK HAZİRAN HAREKETİ AÇIKLAMA YAPTI

Birleşik Haziran Hareketi, Cumhuriyet gazetesine yönelik operasyona tepki gösterdi.

Gazete önünde biraraya gelen Birleşik Haziran üyeleri yaptıkları açıklama, hükümetin herkese kokteyl örgüt propagandası yaparak gazete çalışanlarını suçladığını kaydetti.

“Bir kez daha söylemeyi görev addediyoruz. AKP ve FETÖ, ayni madalyonun iki yüzüdür. Bu gerçeği örtmek için söylediğiniz yalanlar sizi kurtarmayacak. Er ya da geç yargılanacaksınız” dedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir