Demirtaş: Türkiye AKP’den büyüktür

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Kışanak, Anlı ve Ata’nın tutuklanmasını “kaçırılarak rehin alma” olarak değerlendirdi. Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonun da siyasi operasyonların parçası olduğunu kaydeden Demirtaş, tek hedefin başkanlık rejimi olduğuna dikkat çekti, “Beyefendi söylüyor ya, dünya beşten büyüktür diyor ya, Türkiye de AKP’den büyüktür” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile KJA Sözcüsü Ayla Akat’ın tutuklanması ve Cumhuriyet gazetesine yapılan polis operasyonu ile ilgili açıklama yaptı. Partisinin genel merkez binasında açıklama yapan Demirtaş, tutuklamaları “Rehin alma ve kaçırma” olarak değerlendirdi.

Demirtaş “Arkadaşlarımız tutuklanmadı. Kaçırılarak rehin alındı. Bu bir siyasi rehin alma operasyonudur” dedi. Demirtaş şöyle devam etti:

“Gültan Kışanak, Fırat Anlı, Ayla Akat AKP iktidarı tarafından kaçırılmış, Diyarbakır’da cezaevine konularak rehin alınmıştır. Adil bir yargılama olsaydı saygı duyardık. Adil yargılama sonrasında aklanacağından şüphemiz yoktur. Arkadaşlarımız, rehin alınmıştır, kaçırılmıştır. Rehin alınma ve kaçırılmaya karşı etkili mücadele yürüteceğiz. Diktatörlüğe giderken adım adım gerçekleşen operasyondur. Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyon da büyük siyasi operasyonun parçasıdır. AKP merkezi tarafından koordine edilen baskıların yeni aşamasıdır. Karışımızda hukuk tanımayan devleti ele geçirmiş iktidar var. 15 Temmuz’da darbe girişimcilerinin yapmaya çalıştıklarını kendileri yaparak hayata geçiriyor.”

TÜRKİYE ERDOĞAN’DAN BÜYÜKTÜR

AKP iktidarının bütün hukuksuz uygulamalarıyla kaosa sürüklediğine dikkat çeken Demirtaş, halka seslendi: “Halkımız cesur olmalıdır. Dünyada benzerleri çokça yaşandı. Diktatör heveslisi rejimler karşısında korkmuş ve sinmiş bir toplum yaratmadan başaramazlar. Herkesi birlikte el ele yürütmeye davet ediyoruz. Beyefendi söylüyor ya, dünya beşten büyüktür diyor ya, Türkiye de AKP’den büyüktür. Her türlü zorbalığa karşı başarılı olacağız. AKP’nin zorba anlayışı yenilecektir. Karşısında diz çöken muhalefet yoktur. HDP etrafında buluşmuştur. Erdoğan ne yaparsa yapsın, bir müddet daha iktidarlarını sürdürür, ama gelecek vaat etmemektedir. Gelecek adalet, barışa, demokrasiye inananların olacaktır.”

Açıklama sonrasında Demirtaş gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Size ve milletvekillerine yönelik tutuklama bekliyor musunuz?” sorusuna Demirtaş “Dokunulmazlıklarımız Mayıs ayında kaldırıldı. Olası erken seçimde HDP’yi baraj altında bırakmak, 400 milletvekili hedefine ulaşmak. Diktatörlüğün önünde direnen tek engel HDP’dir. HDP ortadan kalktığında anda 10 yıllardır devam edecek kabus çökecek. HDP yüzde 10, yüzde 15’e çıkan oy oranıyla hak ettiği desteği alırsa hayalleri kabusa dönüşür. Çok uzun süredir hazırlıklarını yaptıkları operasyon startını verecekler. Herkes bilmelidir 6 milyon oy vermiş insan var. Bunların hepsini dahi tutuklasalar HDP’yi bitiremezler, biz cezaevinde dışarıda da olsak AKP’ye karşı mücadele edecek güçteyiz” yanıtını verdi.

HDP BARAJ ALTINDA OLSAYDI ŞİMDİ SEÇİM YAPARLARDI

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Başkanlık olmazsa Türkiye bölünür” sözlerinin hatırlatılması üzerine Demirtaş, “Herkesi HDP karşısında başkanlık etrafında birleşmeye çağırıyorlar. Başkanlık olursa nasıl kurtulacak açıklamıyorlar. Biz sözümüzün arkasındayız, demokratik bir sistem düşünmüyorlar. Başkanlık sistemi altında düşündükleri şey şu an yaşadıklarımızdır. Bu gidişatı durdurabilecek güce sahibiz. Bir kez başardık, yine başarabiliriz” dedi.

Yapılan kimi anketlerde HDP’nin oylarının barajın altında görüldüğü sorusuna ise Demirtaş, “HDP yüzde 7-8 olsaydı, şu an erken seçim yaşanırdı. Havuz medyasının bolca para verilerek anketleridir. Biz de anket yapıyoruz. HDP’nin en küçük oy oranı yüzde 11 çıkmaktadır. Toplum HDP etrafında kenetlensin. HDP’nin yüzde 13’lük oyu AKP’yi nasıl durdurduğunu gördünüz. HDP dışında kurtuluş yok. Olası bir dayatma referandum ve seçimler karşısında sıçramayı HDP’nin yapacağından kuşku duymuyoruz” şeklinde yanıtladı.

ERDOĞAN SEÇİMLERİ DE KALDIRACAKTIR

AKP iktidarının birçok alanda seçimi kaldıracağı uyarısında bulunan Demirtaş, Erdoğan’ın rektörlük seçimlerine yaptığı müdahaleye ilişkin ise şunları söyledi:

“Sadece rektörlük seçimi değil, bir çok alanda seçimi kaldıracaklar. Sadece kendine oy verenleri seçmen yurttaş olarak görüyor. Genel seçimlere, seçim kanununa müdahale edecekler. Rektörlük, barolara, meslek örgütlerinde seçimleri kaldırmak istiyor. Seçim onun nazarında bir defa kazanılmıştır cumhurbaşkanlığı seçimidir. Ona göre kendisi ömrü boyunca Türkiye’yi yönetme hakkı kazanmıştır. Diğer seçimlere gerek yoktur. Bu kafayla Türkiye hiçbir şekilde ilerlemez. Türkiye HDP’nin kurduğu ittifaklarla birlikte büyüme şansı yakalamışken, bunların tutucu, ben merkezci anlayışları hepimiz açısından zarardır. Kişisel hırsı, kişisel hevesleri Türkiye’nin önümüzdeki yüzyılı kaybetmesine yol açıyor. Rektörlük seçimleri detaydır. Asıl hedef için basamaktır. Akademiyi, parlamentoyu, bürokrasiyi, basını ele geçirme basamaklarıdır. Atama sisteminin kalkması, üniversitenin kendi içinde seçimini yapmasını benimsedik. Cumhurbaşkanı onayına sunmamalıdır. Üniversitenin kendisi belirlemelidir. Bir süre sonra üniversite çok gereksizdir, dünyanın en iyi bilim adamı benim diyecek. Tek Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi kalsın, gerisi kapansın diyecektir.”

Demirtaş son olarak Cumhuriyet gazetesine yapılan polis operasyonuna ilişkin dayanışma mesajını iletti. Demirtaş, Cumhuriyet gazetesi ve gözaltında olan yazarlarıyla dayanışma içinde olacaklarını belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir