DTK: Gün, faşizme karşı mücadele etme günüdür

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları’nın tutuklanmasına tepki gösteren DTK, halkı, saldırılar karşısında birlik olmaya çağırdı, “Gün faşizme karşı mücadele etme günüdür” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ile Özgür Kadın Kongresi (KJA) Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanmasına ve Kürt basın kurumlarının kapatılmasına tepki gösterdi.

Yazılı açıklama yapan DTK, “Türkiye demokrasi mücadelesinin önemli bir dinamiğini oluşturan Kürt halkının eşitlik ve özgürlük mücadelesinde, büyük bedellerle kazanmış olduğu demokrasi kazanımları, yaşam alanları, kurumsal değerleri işgal edilmekte, her geçen gün iradi seçimleri hiçe sayılarak, her türlü hakları gasp edilmektedir” dedi.

AKP’nin saldırılarını derinleştireceği uyarısında bulunan DTK, “Başta belediye eş başkanları Kışanak ve Anlı, KJA Sözcüsü Akat ve Kürt basınına yönelik tutuklama ve basın kurumlarının kapatılmasını kınıyoruz. Bu baskı ve saldırıların bizleri yıldıramayacağını belirtiyoruz. Gün, faşizme karşı mücadele etme günüdür. Tüm halkımızı ve demokratik kesimleri bu saldırılar karşısında birlik içinde duyarlı olmaya çağırıyoruz” diye belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir