HDP’den Cumhuriyet’e destek: Susma sustukça sıra sana gelecek

Cumhuriyet gazetesi önünde yapılan protesto eyleminde AKP/Saray iktidarının basına yönelik saldırılarına tepki gösterildi. HDP Milletvekili Garo Paylan, “Savaş yürütenler suç işliyor. Suçlarının görülmemesi için medyaya saldırıyorlar. Yenikapı ruhu tuzruhu olmuştur. Hepimizin hayatını körleştiriyorlar. Faşist birliği yok edip, bütün demokratlar, ses verme zamanıdır” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesine yönelik polis operasyonu ve yazarlarının gözaltına alınması gazete binası önünde yapılan eylemle protesto edildi. Cumhuriyet gazetesinin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, “Özgür basın susturulamaz”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganlarıyla tepkilerini gösterdi.

Destek eylemine katılan HDP Milletvekili Garo Paylan ve İl Eşbaşkanı Doğan Erbaş yaptıkları konuşmalarda, Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik saldırıyı protesto etti.

Erbaş, AKP/Saray iktidarının 15 Temmuz darbe girişimi ardından “kesintisiz darbe”yi sürdürdüğüne dikkat çekti, “Öncelikle gece yarısı operasyonuyla kesintisiz darbeyle yapılan bu operasyonu kınıyoruz. AKP/Saray iktidarının muhalefetine yönelik 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlayan kesintisiz darbe süreci bu şekilde devam etti” dedi.

ERBAŞ: KESİNTİSİZ DARBE SÜRÜYOR

Gazetenin bugünkü baskısını gösteren Erbaş, “Seçilmiş tutuklama diye haber var. Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi bu bir rehin almadır, kaçırmadır” tepkisinde bulundu. Kışanak, Anlı ve Ata’nın Diyarbakır’da tutuklanmalarına rağmen, Kandıra Cezaevi’ne getirildiğini açıklayan Erbaş, “Yargılama Diyarbakır’da yapılıyor ama Kandıra Cezaevi’ne getiriliyorlar. Avukatlarından öğrendiklerimize göre, konulacak cezaevlerini önceden ayarlamışlar” dedi.

AKP/Saray faşizminin KHK’larla açık kurumsal faşizm haline geldiğini kaydeden Erbaş, “Sesimizi yükseltmesek, demokratik tepkimizi ortaya koymazsak Cumhuriyet’e yapılan operasyonlar gibi başka yerlere gider. Dünyada tek kadın haber ajansı JİNHA kapatıldı. DİHA kapatıldı. Açık, kurumsal faşizmden KHK’lerle yürütülen kesintisiz darbelerden farklı düşünenler, muhalifler zarar görüyor. Demokrasi güçlerini, Cumhuriyet’le dayanışmaya, direnişi yükseltmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

PAYLAN: YENİKAPI RUHU TUZRUHU OLMUŞTUR

HDP Milletvekili Paylan da Saray’ın suç işlemeye devam ettiğine dikkat çekti. Paylan, “Başkanlık rejimi yolunda içeride ve dışarıda savaş sürdürüyorlar. Birçok suç işlemeye devam ediyorlar. Bu suçların görülmesini istemeyenler, medya kuruluşlarına hiza vermeye çalıştı. Hizaya girmeyenleri ya kapatıyor ya kayyum atıyor. Cumhuriyet gazetesi de Sarayın suçlarını gösteren gazetedir. 12 Eylül darbesinde de saldırıya uğradı. 12 Eylülde tutuklananlardan birisi Aydın Engin’dir. Aydın Engin’i de gözaltına aldılar. Darbeciler gözaltına aldı” dedi.

Bugün ses verilmezse sıranın ses vermeyenlere geleceğini belirten Paylan, “Artık sessiz kalma zamanı değil. Yenikapı ruhu, tuz ruhu haline gelmiştir. Hepimizin hayatını körleştiriyor. Faşist birliği yok edip, bütün demokratlar, ses verme zamanıdır. Susmayalım, tepkimizi büyütelim, faşist iktidara karşı tepkimizi ortaya koyalım” diye konuştu. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir