KESK: Hükümet hayatın her alanında terör estiriyor!

KESK, Ankara ve Bursa’da darbeci uygulamaları protesto etti. KESK, AKP hükümetinin her alanda terör estirdiğine dikkati çekerek, “Tüm KHK’ler sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararnamele (KHK) ile üyelerinin görevden alınmasını protesto etti.

Kızılay’daki Yüksel Caddesi’nde düzenlenen eylemde, basın açıklamasını Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı okudu.

Saygılı, “Toplumun vicdanında derin yaralar açan uygulamalara derhal son verilmelidir. Tüm KHK’ler sonuçlarıyla birlikte iptal edilmelidir” dedi.

‘GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASINDAN KORKUYORLAR’

Saygılı, sendika üyesi akademisyenin, kamu emekçisinin adli soruşturma geçirmeden ve hukuki delil sunulmadan ihraç edildiğini aktardı. İşten çıkarılanların arasında sendika şube başkanları ve yürütme kurulu üyelerinin de olduğunu bildiren Saygılı, aynı KHK ile 15 civarında haber ajansı, gazete ve derginin de kapatıldığını hatırlattı.
“Gerçeklerin ortaya çıkmasını istemeyen gerçek suçlular, gerçekleri halka ulaştıran gazetecilerin kurumlarını doğrudan kapatmaya yönelmiştir” diyen Şube Başkanı Sultan Saygılı, KHK’ler ile hayatın her alanında terör estirildiğini, zaten göstermelik olan rektör seçimlerine bile tahammül edilmediğini kaydetti.

BURSA

KESK Bursa Şubeler Platformu da muhalif kamu emekçilerinin meslekten ihraç edilmelerine ilişkin, şube binasında basın toplantısı düzenledi.
Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Cihat Uygur, “Kamu emekçilerinin iş hakları, çalışma hakları, müktesep hakları, emeklilik hakları, sendikal hakları, sahip oldukları güvenceler bir çırpıda, büyük bir keyfilikle yok sayılıyor. Darbe girişiminin ihalesini kamu emekçilerinin sırtına yükleyemezsiniz. Sendikal eylem etkinliklerden dolayı ihraç ettiğiniz üyelerimizi işlerine iade edin” dedi.
Açıklamada, birleşik mücadelenin önemine dikkat çekilirken, “Hak için her türlü demokratik mücadele mubahtır” denildi. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir