Sancar: Demirtaş’tan 7 Haziran’ın intikamı alınıyor

Demirtaş’ı Edirne Cezaevi’nde ziyaret eden Sancar, AKP / Saray iktidarının Demirtaş’tan 7 Haziran seçimlerinin intikamını almaya çalıştığını söyledi.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı 3 Aralık 2016 tarihinde ziyaret eden HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, ANF’ye konuştu.

Demirtaş’ın ağır tecrit koşullarında tutulduğunu, bu hukuksuzluklara karşı cezaevi idaresine yaptığı başvurularının dikkate alınmadığını belirten Sancar, AKP/ Saray iktidarının Demirtaş’tan 7 Haziran seçimlerinin intikamını almaya çalıştığını vurguladı. Sancar, bu keyfi uygulamalara karşı 6 Aralık’ta avukatların ve HDP milletvekillerinin Edirne İnfaz Hakimliği’ne başvuracağını aktardı.

Meclis Başkanvekili Pervin Buldan ile birlikte 3 Aralık 2016 tarihinde HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde ziyaret eden HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Demirtaş’ın ağır tecrit koşulları altında tutulduğunu vurguladı. Demirtaş’ın sağlığının yerinde, moralinin yüksek olduğunu anlatan Sancar, “Demirtaş, aynı cezaevinde tutuklu bulunan Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan ile görüştürülmüyor, yasama faaliyetleri keyfi bir biçimde engelleniyor, mektupları sansüre tabi tutuluyor, avukatlarıyla yaptığı görüşmeler kayıt altına alınıp dinleniyor” dedi. Demirtaş’ın haklarına saygısızlık edildiğini söylediğini aktaran Sancar, bu hukuksuzluklara karşı yaptığı başvuruların hiçbirinin dikkate alınmadığına işaret etti.

HAK İHLALLERİNE KARŞI İNFAZ HAKİMLİĞİNE BAŞVURU

Bu hukuksuz uygulamalara karşı bugün avukatların ve HDP milletvekillerinin Edirne İnfaz Hakimliği’ne başvuracaklarını ileten Sancar, dokunulmazlığı süren ve bundan ötürü tutuksuz yargılanması gereken Selahattin Demirtaş’ın hem tutuklandığını hem de tecritte tutulduğunu hatırlattı.

“Bu uygulamalar hem milletvekili statüsünün doğurduğu hakları kullanmasını engelliyor, hem de dokunulmazlığını ihlal ediyor” diyen Sancar, “Çok keyfi bir cezalandırma yöntemi devrede ve siyasi haklarından da mahrum bırakmaya yönelik bir sistematik pratik var. Bunların hiçbiri hukuki değil, bunların tümü eziyet etmeye, siyasi intikam almaya yönelik uygulamalardır. Hükümet ve Saray 7 Haziran’dan bu yana tüm planlarını bozan partinin lideri olan Selahattin Demirtaş’tan intikam almak istiyor” dedi. Selahattin Demirtaş ile dışardaymış gibi çalışmaları sürdürdüklerini, Demirtaş’ın tüm gelişmeleri takip edip tahlillerde bulunduğunu belirten Sancar, “Demirtaş bir siyasi liderin yapması gerekenleri hakkıyla yapmaya devam ediyor” diye konuştu. HDP milletvekilleri olarak bu tecridi kırmak için mücadeleye devam edeceklerini vurgulayan Sancar, tüm siyasi ve hukuki yolları kullanmayı sürdüreceklerini söyledi. (Zeynep KURAY – ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir