Müjgan Ekin 46 gündür ‘kayıp’! Babası: Kızım devletin elinde

Türk devlet güçleri tarafından Ankara’da gözaltına alınan Özgür Gün TV’nin eski programcısı ve Sur Belediyesi Meclis üyesi Müjgan Ekin’den 45 gündür haber yok. Babası, “Kızımın devletin elinde olduğunu biliyorum. 30 yıldır büyüttüğümüz çocuğu bir günde kaybettiler. Tüm aileyi Ankara’ya getireceğim. Meclis’in önünde, kızım bulunana kadar bekleyeceğim” dedi.

Ankara’da görgü tanıklarının anlatımlarına göre, polislerce gözaltına alınan Müjgan Ekin’in izine rastlanılamamasının üzerinden 46 gün geçti. Baba Esat Ekin, seslerini duyurmak için ailesiyle birlikte Meclis’in önünde oturma eylemi yapacaklarını söyledi.

Amed’den gittiği Ankara’da, geçtiğimiz 24 Ekim günü bindiği taksi ile Batıkent semtine giderken yolda polislerce durdurulup gözaltına alındığı belirtilen 29 yaşındaki Müjgan Ekin’den 46 gündür haber iz yok. Kapatılan Özgür Gün TV’de yayınlanan “Bajar û Bazar” programının sunucusu olan Ekin’den haber alamaması üzerine iki gün sonra Ankara’ya gelen baba Esat Ekin, tek başına kızına dair bir iz bulmaya çalıştı.

Baba Ekin, yapılan tarif doğrultusunda büyük ölçüde kızı olabileceğini düşündüğü kişinin bindiği taksinin şoförü Sedat Çiftçi’ye ulaşmayı başardı.

Müjgan Ekin olabileceğini söylediği müşterisi ile birlikte yolculuk yaptıkları esnada, ‘Ford Focus’ marka bir aracın kendilerini takip ettiğini söyleyen taksi şoförü, sonrasında ise önlerini kesen ‘Fiat Doblo’ marka bir araçtan inen ve polis kartını gösteren sivil kişilerin, araçtaki yolcuyu “canlı bomba” diye gözaltına aldığını anlattı.

Baba Esat Ekin’in kızına dair elde ettiği bu bilgi ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuru sonucunda 17 Kasım günü taksi şoförünün ifadesine başvurulup, açılan dosya Ankara Emniyet Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği’nden Terörle Mücadele Müdürlüğü’ne devredilse de aradan geçen zaman rağmen Müjgan’ın izine ulaşılamadı.

Devlet çocuğumu vermek zorunda

O günden bu yana haber alamadıkları kızının bulunması için tüm resmi makamlara başvuru yapan baba, ancak yetkililerin kıllarını dahi kımıldatmadığını paylaştı. “Kızımızın devletin elinde olduğunu biliyoruz” diyen baba Ekin, çocuğunu aradığı için adeta “Niye arıyorsun?” yaklaşımına maruz kaldığını ifade etti. Ekin, “O kadar acizler ki aramamızı bile istemiyor. Eğer değilse de, devlet benim çocuğumu bulmak zorunda. Devlet diyorsa, ben bu ülkeyi yönetiyorum, o zaman bu çocuğu bulacak. Bulunmuyorsa, birinci derecede sorumlu devlettir” diye konuştu.

Bulana kadar bekleyeceğim

Müjgan ile birlikte 12 çocuğu olduğunu ve hepsini bin bir zorlukla büyüttüğünü dile getiren baba Ekin, kızının bulunamaması halinde son çare olarak seslerini duyurmak için eşi ve çocuklarıyla birlikte Meclis’in önünde oturma eylemi yapacaklarını kaydetti. Ekin, “Tüm aileyi Ankara’ya getireceğim. Dolmuşun içine binip, Meclis’in önünde, kızım bulunana kadar bekleyeceğim” dedi.

30 yılda büyüttüm bir günde kaybettiler

Ekin, 90’lı yıllardan bu yana ailesi ile birlikte “faili meçhul” cinayet ve gözaltında kaybetme olaylarına tanıklık ettiklerini hatırlatarak, şunları söyledi: “Bu ülkeyi cehenneme çevirenler, 30 yıldır büyüttüğümüz çocuğu bir günde kaybettiler. Bizim emeğimizle, vergimizle, ekmeğimizle ayakta bu devlet. Utanç verici bir durum bu. Ben kızımı devletten istiyorum.”

Neden geç duyurdu?

Baba Ekin, kızının ortadan kaybolmasından 35 gün sonra olayı medya ve kamuoyuyla paylaşmasının nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Kızımın kaybolmasından hemen sonra İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvuruda bulunsam da, ‘gözaltındadır’ diye düşündüm. 30 günlük gözaltı süresi uygulanıyor. Eğer bir şey çıkmaz, serbest kalırsa, hayatında sıkıntıya düşmesin diye basına haber vermedim. Böyle bir kaygım vardı.”

Kızımızı devletten istiyoruz

İHD Amed Şubesi’ne başvuran Ekin’in halası Emine Özbek ise endişeli olduklarını söyledi. Özbek, “Ankara’nın göbeğinde polisler tarafından gözaltına alınıp kaybediliyor. 46 gündür bütün çabalarımıza ve başvurularımıza rağmen daha akıbetini öğrenemedik. Kızımızın hiçbir suçu yoktur. Bir dönem Özgür Gün TV’de sunuculuk yapıyordu ve Sur Belediyesi Meclis üyesidir. Biz bu kızı devletten istiyoruz. Bu hafta içerisinde Müjgan’ın akıbetti ortaya çıkartıldı çıkartıldı, çıkartılmazsa, biz ailesi olarak Ankara’ya giderek eyleme yapacağız. OHAL’den kaynaklı biz ilk önce sessiz kaldık, dedik herhalde 30 gün gözaltı süresi verilmiş. Baktık bir aydan sonra ses çıkmadı, ondan sonra kaygılarımız artmaya başladı. Asla biz bu durumu kabul etmeyeceğiz.”

İHD: Başvurularda bulunduk

Ailenin kayıp başvurusunu kabul eden İHD Amed Şube Başkanı Raci Bilici ise başlatılan sürece ilişkin bilgi verdi. Bilici, “Gözaltına alınması hakkında biz de tarafımıza düşeni için ulusal ve uluslararası tüm kurum ve sorumlulara başvuruda bulunduk. Bir an önce gözaltına alınmasının kamuoyuna açıklamasını istiyoruz. Diyarbakır’a gelen Avrupa işkence raportörüne de bu olay ve buna benzer olayları anlattık. Avrupa’daki insan hakları kurumlarının da bilgisi vardır” dedi. (DİHABER)

Gözaltına alınan Müjgan Ekin 44 gündür ‘kayıp’

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir