Salih Muslim: Kürtler bölge halkları için de mücadele ediyor

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) 13’ncü Kürt Konferansı birinci günkü son bölümünde PYD Eşbaşkanı Salih Muslim gazetecilerin sorularını yanıtladı. Muslim, “Kürtler sadece kendileri için değil bütün bölge halkları için mücadele veriyor” dedi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün başlayan AP Kürt Konferansı’nın son bölümünde PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, “Ortadoğu için alternatif demokrasi yöntemleri” oturumunda konuştu. Muslim konferans çerçevesinde özel bir bölüm ile Amerikalı yazar Carne Ross ve İngiliz deneyimli gazeteci Jonathan Steele’nin sorularını yanıtladı. Yaklaşık bir saat süren söyleşide Salih Muslim, Ortadoğu, Suriye, Rojava ve kendilerinin talepleri konular üzerinde konuştu.

‘KURMAK İSTEDİĞİMİZ SİSTEM BÜTÜN BÖLGE İÇİNDİR’

Ortadoğu’daki Kürtlerin verdiği mücadeleye değinen PYD Eşbaşkanı Salih Muslim, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kürt halkı bugün bölgede bütün halklar için mücadele ediyor. Bunlar insani değerlerdir. Bugün bu değerler büyük bir saldırı altında. Kürtler ise bu değerleri korumaya çalışıyor. Onun için Kürt halkı büyük kahramanlık gösteriyor. Bundan yüz yıl önce Sykes-Picot antlaşmasıyla bölünen halkımız bugün bunu anlamsız kılmıştır.”

Rojava’da oturtmaya çalıştıkları sistemin bütün bölge için bir model olarak gördüklerinin altını çizen Muslim, “Ulus devlet zihniyetinin değişmesi gerekiyor. Cinsiyetçi zihniyete karşı devrimin yapılması gerekiyor. Bugün bizim bölgede yapmak istediğimiz budur” diye konuştu.

Türk ordusunun Rojava ve Suriye’ye saldırısına da değinen Salih Muslim, “Karşımızdaki zihniyet Kürtlerin bütün kazanımlarına saldırıyor. ‘En iyi Kürt ölü Kürt’tür’ diyor. DAİŞ ve cihatçı gruplar gökten inmedi. Bunları Türkiye ve benzeri ülkeler bölgenin başına bela yaptı. Türkiye ile DAİŞ arasındaki ilişki hala devam ediyor. Yapabilirse Rojava’daki bütün kazanımları yok eder. Hatta Güney Kürdistan kazanımlarına da saldırır” dedi.

‘DAİŞ’İN RAKKA’DAN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR’

ABD ile olan ilişkilerine de değinen Salih Muslim, şunları söyledi: “ABD Kürtleri kullanmaya çalıştı. Ama ne oldu, Kürtler DAİŞ’i durdurunca onları keşfettiler. Kürtlerin uyguladığı sistemi anladılar. Bütün dünya bizi tanıyor şimdi. Ama söyle bir soru var: ABD kabul etmediği Kürtleri şimdi nasıl kabul edecek? Biz ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Daha önce bizi reddediyorlardı ama şimdi direk bizimle görüşüyorlar. Eskisi gibi bizi Türklere, Suudi Arabistan’a sormuyorlar. Tabi hala Türkiye’den çekindikleri için bizimle görüşmeyenler var.”

Muslim, BM toplantılarını da eleştirerek, kendilerinin çağrılması gerektiğini vurguladı. “Esad Rejimi ile ilişkileriniz olduğu iddia ediliyor?” sorusuna Müslim, “biz sadece kendimizi savunduk, kendi çizgimizi oluşturduk. Halkımızın güvenliğini sağladık ve DAİŞ’e karşı uluslararası koalisyon ile ortak hareket ettik” diye cevapladı.

Rakka operasyonuna da değinen Muslim, “herkes bizim ABD istedi diye Rakka operasyonunu başlattığımızı düşünüyor. Bu yanlış. Rakka stratejik bir yerde. Kobanê’ye çok yakın. Onun için Rojava’nın güvenliği için bu operasyonu başlattık. DAİŞ’in Rakka’yı kullanmasına izin vermeyiz. DAİŞ’in oradan temizlenmesi gerekiyor” dedi.

PYD Eş Başkanı Muslim, Rojava’da ambargonun devam ettiğini buna  rağmen sosyal ve ekonomik sistemi kurmaya çalıştıklarının altını çizdi. (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir