Tespit edilen cenazeler ailelerine bildirilmeyecek

İHD İstanbul Şubesi avukatlarından Hüseyin Boğatekin, Bitlisli bir ailenin bölgedeki çatışmalar sırasında yaşamını yitiren kızlarının cenazelerini almak için Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’yla görüştüğünü, savcılıktan bir görevlinin bundan sonra tespit edilen cenazeler için ailelerin aranmayacağını dediğini belirti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’avukatı Hüseyin Boğatekin, daha önce başvuruda bulunan Bitlis’li bir ailenin cenazelerini alamadıklarını Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirmiş, hukuki sürecin takipçisi olmalarını istediklerini belirtti. Bu hususta gerek kendilerinin gerekse ailenin başvurularının olduğunu ifade eden Boğatekin, “Aile bugün itibariyle Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı ile yapmış oldukları yüz yüze başvuru sonucunda kızları Esma’nın cenazesinin tespit edildiğini, kendilerine verilebileceğini öğrendi, cenazeleri alıp kendi inanç ve kültürlerine göre toprağa vermek için Bitlis’in Tatvan ilçesine doğru yola çıktılar” dedi.

Öte yandan ailenin cenazeyi alıp Tatvan’da toprağa vermek istediği fakat yolda Tatvan Emniyet Müdürlüğü tarafından arandığını dile getiren Boğatekin, emniyetin aileye eğer cenaze Tatvan’a gelirse cenazeye el konulacağını söylediğini aktardı. Alilerin kendi yakınlarını, toprağında gömmemekten yakındığını söyleyen Boğatekin, ailenin kendilerine başvurduğunu bu talebin yerine getirilmesi için gerekli hassasiyeti göstereceklerini belirtti.

CENAZELER İÇİN ARTIK AİLELER ARANMAYACAK

Boğatekin, bir yandan bunları anlatırken diğer yandan başka önemli bir gelişmeye dikkat çekti. Boğatekin “Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’ndaki görevlinin bundan sonra tespit edilen cenazeler için ailelerin aranmayacağını ve tüm ailelerin kendiliğinden başvurması gerektiği, bu nedenle çocuklarının cenazesine ulaşmayan ailelerin de muhakkak Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelerek yeniden başvuru yapmaları gerektiğini söyledi” bilgisini paylaştı. (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir