Cumartesi Anneleri 611.Hafta: Müjgan Ekin ve Taşkın Yasak nerede?

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!
(611. Kez Galatasaray’dayız)

611a

OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnamelerle 30 güne çıkarılan gözaltı süresi ve gözaltındakilerin 5 gün boyunca hukuki yardım alma hakkının engellenmesi, ailelere ve avukatlara bilgi verilmemesi kayıt dışı gözaltılar, gözaltında ölümler, gözaltında kayıplar yaşamış bir ülke için kabul edilemez bir durumdur.

Bu koşullarda ailelerin ve İnsan Hakları Derneği’nin kayıp iddiası ile yaptığı başvurularda devletin etkili bir başvuru yolu tanıma zorunluğu olmasına rağmen ilgili kurumlar dikkat çekici biçimde sessiz kalıyor.
Ekin ailesi İnsan Hakları Derneği’ne yaptığı başvuruda; 24 Ekim 2016 tarihinde Ankara Batıkent’de görgü tanıklarının beyanına göre kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından bindiği taksiden alınan kızları Müjgan Ekin’in kayıtdışı gözaltında tutulduğundan endişe duyduğunu açıkladı. Yapılan başvurulardan bir sonuç alınamadı.

Diyarbakır’da yaşayan Yasak ailesi İnsan Hakları Derneği’ne yaptığı başvuruda 1 Aralık 2016 tarihinden beri haber alamadıkları Taşkın Yasak’ın gözaltına alınmış olduğunu düşündüklerini açıkladı. Yapılan başvurulardan bir sonuç alınamadı.

Dünya İnsan Hakları Günü’ne denk gelen 611. buluşmamızda “OHAL hukuksuzluğuna hayır! Müjgan Ekin ve Taşkın Yasak’ın nerede olduğunun açığa çıkartılması için hükümet derhal gerekli araç ve usulleri uygulamaya koyma yükümlüğünü yerine getirsin” diyeceğiz.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a sesimize ses katmaya çağırıyoruz.

Tarih : 10 Aralık 2016 ( Cumartesi )
Saat : 12:00
Yer : Galatasaray Meydanı

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

611

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir