Beşiktaş’taki saldırıya ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, patlayıcıların cinsinin ne olduğu konusunda incelemelerin yapıldığını belirtirken, Başbakan Binali Yıldırım ise saldırıya ilişkin “Büyük ihtimalle PKK yaptı” dedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beşiktaş’ta gerçekleşen çifte saldırının ‘intikamını’ alacaklarını söyledi: “Devletin kılıcı uzundur, kanları yerde kalmayacak.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleşen saldırıda yaralananların tedavi gördüğü Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret etti. Erdoğan, ziyaret sonrası, hastane önünde açıklama yaptı.

İki kişinin yoğun bakımda olduğunu kaydeden Erdoğan, 38 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 155 kişinin yaralandığını vurguladı. “Bu terör belası ile mücadelede bir defa milletimin sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğimizden şüphesi olmasın. Biz yola kefenimizle çıktık. Bu vatan, bir defa gerçek anlamda sahiplerinindir” diyen Erdoğan, “Şunu bilsinler ki; bunları yanlarına koymayacağız. Daha ağır bedeller ödeyecekler. Patlayıcıların cinsi nedir bununla alakalı incelemeler yapılıyor. İçişleri Bakanlığımız gerekli açıklamayı yapacak” dedi.

BAŞBAKAN: BÜYÜK İHTİMALLE PKK YAPTI

Hastane çıkışı basına konuşan Başbakan Binali Yıldırım da, Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrasında Beleştepe olarak adlandırılan alana yapılan saldırıya ilişkin “Büyük ihtimalle PKK yaptı” dedi. Saldırıya misliyle karşılık verileceğini belirten Yıldırım, “Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Saldırı hangi örgütten gelirse gelsin misliyle cevap vereceğiz” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI: ‘BU HESAP GÖRÜLECEK’

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde hayatını kaybeden polisler için yapılan törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu şunları söyledi: “Nerede olursa olsun, hangi güce sığınırlarsa sığınsınlar Türk milleti kanı yerde bırakmayacaktır. Bu hesap görülecektir. Bizim bu mücadelede gideceğimiz üst nokta bellidir: Bu şehitlerin arasına katılmak bizim için onur meselesidir. Vefa da Kadir de Adem de İlker de Hasan da bütün şehitlerimiz bilsin; o insanlıktan çıkmış alçaklara şunu söylüyoruz; yarından tezi yok Türkiye Cumhuriyeti Devletinin güvenlik güçlerinin birinci öncelikli işi bunu yapanlardan intikam almaktır, karada, havada, denizde, nerede olursa olsun…”

‘Tetikçi olmaktan başka vasfınız var mı?’

Safların artık belirlendiğini; bir tarafta ‘Allah, vatan ve millet’uğruna çarpışanlar olduğunu belirten bakan, şöyle devam etti: 40 yıldır bu ülkeyi teröre bulaştıranlar; neredesiniz? Dağlarda mağara kovuklarında hayvan gibi yaşamaktan öteye geçebildiniz mi. Saklanmaktan, ihanetten başka bir hayatınız var mı? Bir takım karanlık odakların, Batılı karanlık ortaklarınızın uşağı, maşası ve tetikçisi olmaktan başka bir vasfınız var mı? Geberip gittiğinizde arkanızdan ağlayacak olan var mı? Devletin kılıcı uzundur. Bu eşkıyalardan tek tek hesap soracağız.”