Emek ve meslek örgütleri, İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleştirilen bombalı saldırılara ilişkin açıklama yaptı. Türk Tabipler Birliği (TTB) yaptığı açıklamada, “Bir terör saldırısının acısı henüz soğumadan başka bir terör saldırısının yaşanır olduğu ülkemizin sürüklenmek istendiği şiddet ve kaosa teslim olmayacağız. Toplumsal barış ve huzur içinde yaşama talebimizden, yaşam hakkı savunumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Bir insanımızı dahi teröre kurban vermeyeceğimiz huzurlu günleri hep birlikte öreceğiz” ifadelerini kullandı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkan Kani Beko imzasıyla yapılan açıklamada, her şiddet eyleminin ardından “saldırıları kınayan” ve “lanetleyen” açıklamalar yapmanın acıyı, gözyaşını, akan kanı durdurmaya yetmediğini belirtti.

Açıklamada, Türkiye’de yükselen şiddetin nedeni olarak, AK Parti hükümeti işaret edilerek, “Daha önceki saldırılarda da ifade ettiğimiz gibi, ‘istikrar’ vaadi ile yönetime gelen bir iktidarın, ‘istikrar’ adına attığı her adımın Türkiye’yi daha da istikrarsızlaştırdığını sorgulamak zorundayız. İçeride ve dışarıda savaşı/çatışmayı tercih eden politikaları, bu ülkenin kurucu ilkelerinden olan ‘yurtta barış, dünyada barış’ ilkesinin neden terk edildiğini sorgulamak zorundayız. Artık yeter! Tekrar tekrar aynı filmi izlemek, aynı acılarla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Terörle, şiddetle, çatışmayla, savaşla bu ülkenin hiçbir sorunun çözülemeyeceğini, ülkemizin ve insanlığın adım adım tüketilmekte olduğunu artık herkesin görmesini istiyoruz” denildi. (DİHABER)