Türkiye ve Kürt kentlerindeki cezaevlerinde özellikle OHAL ile beraber tutuklulara yönelik hak ihlalleri arttı. Kimi yerlerde tutuklular çeşitli psikolojik baskılara, kimi yerlerde de darp dahi fiziki şiddete maruz kaldı. Son dönemlerde cezaevlerinde kalıcılaştırılmak istenen uygulama mahkumların banyo ve tuvaletlerine dahi ses de alan kameralar yerleştirmek. Bu kapsamdaki hak ihlallerinden biri de Çankırı M Tip Cezaevi’nde gerçekleşti. Oğlu İdris Özdemir’le görüşmesi neticesinde durumu öğrenen anne Hediye Özdemir, Çankırı Cezaevi’ndeki durumu paylaştı.

ÖZTÜRK, 10 AYRI DAVADAN 37 YIL CEZA ALDI

Mersin’de gerçekleşen 10’un üzerindeki toplumsal olaydan sorumlu tutulan İdris Özdemir (28) “Örgüt adına faaliyetlerde bulunmak, araç yakmak, gösterilere katılmak” suçlaması ile 28 yıl, “Örgüte üyelik”ten de ayrıca kesinleşmiş 9 yıl ceza aldı. Tutuklandığı 2011 yılından bugüne kadar İskenderun, Osmaniye, Silifke, Ceyhan, Kürkçüler, Hatay ve son olarak da yaklaşık 1 yıldır Çankırı M Tipi Cezaevi’nde kalıyor.

‘ELLERİNİZİ KIRARIM’

Annesi Hediye Özdemir ile bu hafta açık görüş şansı bulan İdris Özdemir, yaşadıkları hak ihlalleri ve tedirginliklerini paylaştı. Anne Özdemir’in anlatımlarına göre, cezaevine yeni atanan müdür Hüseyin Akkuş’un ilk icraatı, mevzuatta olmamasına rağmen, koğuşun 24 saat izlenebilmesi için 3 tane daha pencere açtı. Akkuş, bu sefer de tuvalet ve banyo dahil olmak üzere koğuşun tamamını görecek şekilde 4 kamera yerleştirmek istedi. Buna karşı çıkan tutukluları ise “Kameralara dokunursanız ellerinizi kırarım” şeklinde tehdit ettiği iddia edildi.

18 TUTUKLU 1 KOĞUŞA ALINDI

Cezaevi müdürü Akkuş’un bir diğer uygulamasının da koğuşların kapasitelerinin çok üstünde kullanılması olduğu iddia edildi. Daha önce 2 koğuşta kalan 18 tutuklu, Akkuşu’un yönetimi almasıyla tek koğuşa alındı. Normalde 6 kişilik olan koğuşa tutukluların 18’i de kalmak zorunda kalınca, tutuklular birçok açıdan zorlanmış oluyor.

ÖZDEMİR’İN NAKİL TALEBİ YANITSIZ KALDI

Özdemir’in babası Abdulaziz Özdemir de yaklaşık 25 yıllık bir tutuklu. Daha öncesinde babası ile aynı cezaevinde kalan İdris Özdemir, defalarca dilekçe vermesine rağmen babasının yanına da gönderilmemiş. Normalde aile ikametgahlarına yakın istedikleri 3 cezaevine nakil hakkı olan tutukluların bu hakkından da İdris Özdemir’in yine cezaevi müdürü Akkuş tarafından mahrum bırakıldığı öğrenildi. Anne Özdemir, oğlunun nakil talebine yanıt verilmemesini kendisinin her defasında eşi ve çocuğunun görüşünün engellenerek, tecrit altında tutulmak istemeleri şeklinde değerlendirdi.

‘TELEFONA ÇIKAMAZSAK, BİZE BİR ŞEY OLDU DEMEKTİR’

Anne Özdemir, oğlu İdris’in bu haftaki telefona çıkmamaları halinde başlarına bir şeyin geldiği anlamına geleceğini söylediğini ifade ederek, duyarlı tüm çevrelerden oğlu ve diğer 17 tutuklunun gündemde tutulmasını istedi. Anne Özdemir, müdür Akkuş’un cezaevine dönük uygulamalarının insan onuru açısından kırıcı olduğunu, tutukluların bunu kabul etmeyeceklerini bu nedenle de, oğlu dahil diğer 17 tutuklunun hayatından endişe duyduğunu belirtti. Anne Özdemir, darbe girişimi ile alınan FETÖ’cülere yapılmak istenen uygulamaların şiddet boyutunun kendi çocuklarına da yapılmak istendiğinin de altını çizdi. (DİHABER)