KCK: AKP-MHP’nin Öcalan’ın hayatına kast etme planları ihtimal dahilinde

KCK Yürütme Konseyi, AKP-MHP ittifakının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yaşamına yönelik bir saldırı arayışında olduğu yönündeki haberleri takip ettiklerini ifade ederek tüm çevreleri duyarlı olmaya çağırdı.

Avrupa Parlamentosundaki Uluslararası Kürt Konferansında Zübeyir Aydar’ın AKP-MHP ittifakının Önder Apo’nun yaşamına yönelik bir saldırı arayışı içinde olduğu yönündeki sözlerini değerlendiren KCK “böyle bir bilginin kamuoyu ile paylaşılması halkımız ve Özgürlük Hareketimiz tarafından dikkatle takip edilecek bir durumdur. Önderliğimiz konusunda halkımızın ve Hareketimizin ne düzeyde hassas olduğu defalarca kamuoyuna ifade edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Açıklamada CPT başta olmak üzere uluslararası insan hakları ve hukuk kurumları da duyarlılığa çağrılarak “AKP’nin sürekli idam tartışmalarını gündeme getirmesi; MHP’nin idamın hemen geri getirilmesini istemesi, şovenist Kürt düşmanı siyasetçilerin neleri düşündüklerini ortaya koymaktadır. Bu açıdan AKP-MHP ittifakının Önder Apo’nun yaşamına kast etmeyi düşünmeleri ihtimal dahilindedir. AKP-MHP iktidarının Kürt düşmanlığını ayyuka çıkarması, saldırılarda sınır tanımaması, bu tür haberler konusunda halkımızın da Özgürlük Hareketimizin de hassas olmasını gerektirmektedir. Kuşkusuz zindanlardaki her siyasi tutsak uluslararası hukukun ve kurumların da sorumluluğu altındadır. Dolayısıyla CPT, uluslararası hukuk ve İnsan Hakları Kurumlarının da yapılan bu açıklama çerçevesinde bir duyarlılık göstermeleri gerekmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada devamla şunlar ifade edildi: “Önderliğimizle ilgili olduğunda bizim için her bilgi ciddiye alınır ve gereken duyarlılık gösterilir. Türk devleti, AKP iktidarı, AKP-MHP ittifakı ve Türkiye’nin tüm siyasi güçleri bilmelidir ki, Önder Apo tüm çabasını Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürt sorununun çözümü ve barış için göstermiştir. Önder Apo, koşullar ne olursa olsun, çatışmalar ne kadar şiddetlenirse şiddetlensin Kürt sorununun Türkiye içinde çözümünün tek dayanağıdır. Bu açıdan hiç kimse Önder Apo’nun sağlığı ve güvenliğiyle ilgili hiçbir tartışmayı aklından geçirmemelidir.

Avrupa’da Kürt siyasetçileri, Kürt kurumları ve halkımız Önderliğimizle ilgili gelen bilgileri mutlaka takip edecek, Önderliğimizin sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm çabayı yürütecektir. Tüm Kürt halkı ve Hareketimiz de her zaman olduğu gibi Önder Apo’nun özgürlüğü için çabasını sürdürecek, Kürt halkının özgürlüğü ve Türkiye’nin demokratikleşme mücadelesini bu mücadeleyle iç içe yürütecektir.” (ANF)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir