‘Ülkeyi kan gölüne çeviren kaosun sorumlusu AKP’dir’

Beşiktaş’da 30’u polis 38 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıları kınayan EMEP ve BHH, ülkeyi kan gölüne çeviren kaosun ve kaybedilen her bir canın sorumlusunun AKP ve Saray olduğunu belirtti.

İstanbul Beşiktaş’da dün meydana gelen patlamaya ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP), Emek Partisi (EMEP) ve Birleşik Haziran Hareketi de yazılı açıklama yaptı.

HDP: Kutuplaşma ve düşmanlık politikasından vazgeçilmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Beşiktaş Vodafone Arena çevresinde meydana gelen iki bombalı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

HDP, “İstanbul’da gerçekleşen 2 bombalı saldırı sonucunda bir kez daha çok insanın evine ateş düştü. Bu saldırıları en sert biçimde kınıyoruz. Büyük bir üzüntü duyuyor ve yaşanmakta olan acıları paylaşıyoruz.” dedi.

Bu acıların bir an önce dinmesi ve yenilerinin yaşanmaması için herkesin elinden geleni yapması gerektiğini vurgulayan HDP, “Türkiye hem iç hem de dış politikada barış, demokrasi, insan hakları adına örnek bir ülke ve daha önemlisi politik aktör haline gelmelidir. Daha fazla gerginlik, kutuplaşma, düşmanlık ve çatışma üreten politikaları, dili ve üslubu, uygulamaları derhal sonlandırmak gereklidir. Bu gidişe dur demenin ilk adımı budur.” diye belirtti.

Emek Partisi: Kan üzerinden hesap yapmayın!

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar imzasıyla yayımlanan açıklamada hükümetin politikaları eleştirildi. EMEP’in açıklaması şöyle:

“Saldırının gerçekleştiği andan sonra kimi yetkililerin sorumsuz açıklamaları; hükümete yakın medyanın bugün attığı manşetler bu saldırının ortaya çıkardığı yıkımdan bir fırsat çıkarılmak istendiğini göstermektedir. Başkanlık sistemini içeren Yeni Anayasa taslağı Meclis’te iken patlayan bombaların doğrudan doğruya Başkanlık sistemine karşı olan iç veya dış düşmanlar tarafından yapıldığı iması yapılmış, hatta açıkça söylenmiştir.

KAN ÜZERİNDEN HESAP YAPILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Kamuoyu ve emekçiler bu tür açıklamalara 10 Ekim katliamından sonra da tanık olmuş. ‘Bu olaydan sonra oylarımız artıyor’ diyen bir Başbakanla da yönetilmiştir. Saldırıda dökülen kan kurumadan yapılan bu fırsatçı açıklamalar AKP/Saray hükümetinin, amaçlarına ulaşabilmek veya yönetebilmek için bu menfur saldırıların ortaya çıkardığı korku, güvensizlik ortamını maniple etmeye, bu olayda da Başkanlık sistemine halkı ikna etmenin bir aracı olarak kullanmaya çalıştığı görülmektedir.Kimse kan üzerinden siyaset yaparak abad olamaz. Onlarca bombalı saldırıya karşı önlem alamayan, uyguladığı politikalarla bu menfur saldırılara yeşil ışık yakan iktidar siyaseti çökmeye mahkumdur.Bu siyasetle daima mücadele edeceğiz. Kimsenin kan üzerinden hesap yapmasına izin vermeyeceğiz.”

BHH: ‘Her bir canın sorumlusu AKAP-SARAY rejimidir’

Birleşik Haziran Hareketi (BHH) de yaptığı açıklamada, ülkeyi kan gölüne çeviren bu kaosun ve kaybedilen her bir canın sorumlusunun AKP-Saray rejimi olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Düşmanlaşmayı kışkırtarak toplumda kamplaşmaya yol açan her türden şiddet eylemini kesin bir dille kınıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi. (Kaynak: DİHABER-ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir