‘Yüksekdağ’ın kaldığı bloğun tamamı boşaltılmış durumda’

Meclis Genel Kurul’da konuşan HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, “Figen Yüksekdağ’ın kaldığı bloğun tamamı boşaltılmış durumda. Yetmiyor, ortak alana çıkarılmıyor. Yetmiyor, revire giderken ayakkabısını çıkarması isteniyor. Küstahlığa bakın! Rehine politikası budur.” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, 2017 bütçe görüşmelerinde Meclis Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın cezaevinde maruz kaldığı tecride dikkat çekti.

Yıldırım, tecridi, “Eş Genel Başkanımız, Meclis’e faks çekmek için faks numarasını istiyor, eline yazdığı o faks numarası siliniyor. İşte faşizm budur” örneğiyle anlattı.

PATLAMA SONRASI GAZETE MANŞETLERİNE TEPKİ

Beşiktaş’taki patlama sonrası gazetelerin arttığı manşetlere tepki gösteren Yıldırım, “Bu ülkede ölme biçimlerine, yaşama biçimlerine bakmadan yürüyoruz. Albert Camus ‘Bir ülkeyi tanımak istiyorsanız, o ülkedeki ölümlerin nasıl gerçekleştiğine bakın‘ diyor. Bu ülkede, yaşam çok ucuz. Bir de, o ölüm biçimlerinin basında nasıl yer aldığına bakın. Bu ülkenin bir milletvekili olarak gazete manşetlerinden utandım. Başkanlık siteminin, ‘büyük devrim’ diye manşetlere alınmasından utandım. Sadece birkaç gazetede patlama manşetlerdeydi.” dedi.

Adaletin olmadığı, sağlıklı dağıtılmadığı bir ülkede hiçbir şeyin sağlıklı olamayacağını ifade eden Yıldırım, “Türkiye’de kişilere ve zümrelere özel bir hukuk var. Adaleti 80 milyon için aynı şekilde istemediğimiz sürece, bu ülkede 80 milyon insanın sahiplenme duygusu aynı ölçüde gelişmeyecektir.” diye konuştu.

TUTUKLU VEKİLLER OY KULLANACAK MI?

Dün Meclis Başkanlığına sunulan Anayasa değişiklik paketinin ileri ki haftalarda Meclis Genel Kurul’a geleceğini söyleyen Yıldırım, “Rövanşist duygularla cezaevlerinde tutulan 10 TBMM üyesi oy kullanabilecek mi, kullanamayacak mı? Belki de Anayasa değişiklik teklifi gelip 328’de kalacak, belki de, cezaevlerindeki 10 milletvekilinden bazıları evet oyu kullanacaktı?” diye sordu.

Bu esnada AKP’li bir milletvekilinin yerinden “Oy kullanamayacaklar” şeklinde seslenmesi üzerine Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oy kullanamayacaklar öyle mi? İşte bu bir itiraftır. ‘Yargı bilir’ bile demiyorsunuz. İşte biz tam da bunu söylüyoruz. Alan da sizsiniz, rehin tutan da.

YÜKSEKDAĞ’IN ELİNE YAZDIĞI FAKS NUMARASINI SİLDİNİZ

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Kandıra Cezaevinde tek kişilik hücrede kaldığını ve 16 Kasım’dan bu yana hiçbir avukatı ile dosyasına ilişkin not alıp veremediğini kaydeden Yıldırım, “Üyesi olduğu TBMM’ye faks çekmek için faks numarasını istiyor, eline yazdığı o faks numarası siliniyor. İşte faşizm budur.” diye belirtti.

YÜKSEKDAĞ’IN KALDIĞI BLOĞUN TAMAMI BOŞALTILDI

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Figen Yüksekdağ’ın kaldığı bloğun tamamı boşaltılmış durumda. Yetmiyor, ortak alana çıkarılmıyor. Yetmiyor, revire giderken ayakkabısını çıkarması isteniyor. Küstahlığa bakın! Rehine politikası budur. Guantanamo’da da böyleydi. Bu, siyasi bir kararın sonucudur. Oradaki gardiyanın haddine mi? Onun önüne ne konulmuşsa, onu yapar.”

‘ŞIRNAK’A ÇADIR BİLE KURMADINIZ’

Devletin yakıp yıktığı ve yıktığı evlerin harfiyatını ihale ile sattığı Şırnak’ı AKP iktidarının yeniden yapacağı yönündeki sözlerini hatırlatan Yıldırım, “Çadır bile kurmadınız Sayın Bakan. Şırnak’tan geliyorum. Şırnaklılar yıkılan evlerinin altında eşyalarını arıyor, bulamıyorlar. Çünkü Şırnak’ın yıkımı işi, evlerdeki eşyaların alınabilmesi karşılığında verilmiş” dedi. (ETHA)

 
One thought on “‘Yüksekdağ’ın kaldığı bloğun tamamı boşaltılmış durumda’

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir