Beştaş: Süleyman Soylu, Twitter’dan partimize operasyon talimatı veriyor

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Twitter’dan partilerine yönelik operasyon talimatı verdiğini belirtti.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP il ve ilçe yöneticilerine yönelik eş zamanlı operasyonu Meclis’te gündeme getirdi.

Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan Beştaş, İçişleri Bakanı’nın “intikam” içerikli söylem ve tweetlerinin ardından 300’e yakın HDP’linin gözaltına alındığını söyledi. İstanbul’daki bombalı saldırıya da değinen Beştaş, “İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırıların başat sorumlusu AKP’dir” dedi.

Beştaş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, aynı zamanda savcılara talimat niteliğinde, “Güvenlik güçlerinin birinci öncelikli işi bunu yapanlardan intikam almaktır, karada, havada, denizde, nerede olursa olsun. Geberip gittiğinizde arkanızdan ağlayacak hayırlı dua edecek kimseniz var mı? Hayır” şeklinde tweetler attığını belirterek, “Bu ülkenin İçişleri Bakanı bu tweetleri attıktan sonra düğmeye basılıyor. 300’e yakın arkadaşımız gözaltına alınıyor” dedi.

‘ÖNDER GİTTİĞİNDE 3 PARTİNİN ZATEN UZLAŞTIĞINI GÖRDÜ’

Beşiktaş’taki saldırıya ilişki AKP, CHP ve MHP tarafından yayınlanan bildiriye, HDP’nin imza atmadığı yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Beştaş, şunları söyledi: “Dün o bildiriyi imzalamak için partimiz adına Sırrı Süreyya Önder gittiğinde, 3 partinin zaten bildiriyi yazdığını, bizim önerilerimizin dikkate alınmayacağını, anlaştıklarını gördü. Önerilerimiz dikkate alınmayacaksa o bildiriye imza atmamız söz konusu olamaz. 15 Temmuz’da birlikte yaptık, dün de yapabilirdik. Dün o bildiride bizim imzamız olsaydı bugün bu linç kampanyası yapılamazdı. Bizim 290 il ve ilçe yöneticimiz gözaltına alınamazdı. Bu şekilde bu operasyonlara zemin hazırlanması için, HDP’nin kriminalize edilmesi için, HDP’nin tümüyle etkisizleştirilmesi için bizim o bildiride imzamızın olmaması gerekiyordu. Hazırlık buna yönelikti ve şu anda bu linç kampanyası devam ediyor.

Bu, tümüyle HDP’ye yönelik bir saldırının parçasıdır. Biz, demokratik siyasi bir parti olarak düşüncelerimizi, barış özlemlerimizi, siyaset yapma hakkını kullanıyoruz ve bu ülkede gerçekten çatışmalarla, ölümle, bombalarla, katliamlarla hiçbir sorun çözülmeyecek. Biz büyük tehlikelere, büyük saldırılara rağmen, bu sözlerimizi, demokrasi, hak, özgürlük, barış istemlerimizi hep söylüyoruz, bundan sonra da söylemeye devam edeceğiz.”

“Bombaların patlaması, başkanlığı giden yoldaki tartışmaları da tetikledi” diyen Beştaş, “Biz diyalogun önemini anlatırken birileri bizi ısrarla bir çatışma tarafı olarak göstermek istiyor” diye kaydetti.

‘BAŞAT SORUMLU AKP’DİR’

İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırıların başat sorumlusu AKP’dir. Bu sorumluluk öyle sadece ‘AKP iktidardadır, dolayısıyla her ne olursa da sorumlusu odur’ şeklinde değildir. AKP, bir yandan şiddet dilini arttırarak bir yandan da siyaset alanını bırakın daraltmayı, adeta yok ederek şiddetin tırmanmasına neden oluyor. Devletin görevi intikam değildir, sorumluları bulmaktır. Bunun bir daha yaşanmaması için önlem almamıştır” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. tavrımızı ortaya koymak zorundayız. Çünkü halk size oylarını verirken benim can güvenliğimi, mal güvenliğimi sağlayacaksın diye oy veriyor” sözlerini hatırlatan Beştaş, HDP olarak kendilerinin de bunu söylediğini kaydetti.

HDP’ye yönelik operasyonların bir nedenin de, HDP’nin çalışamaz duruma getirilmek hedefiyle yapıldığını söyledi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir