HDP’ye çok sayıda ilde operasyon; 200’e yakın gözaltı

İstanbul’da polise dönük gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında dün akşam yapılan “güvenlik zirvesi”nin  ardından HDP ve DBP’ye yönelik operasyonlar yapıldı. Birçok kentte yapılan operasyonlarda aralarında il ve ilçe eşbaşkanlarının da bulunduğu 188 kişi gözaltına alındı.

İstanbul Beşiktaş’ta önceki gün çoğunluğu polis 44 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) yönelik operasyonlar yapıldı. Operasyonlar, dün hayatını kaybeden polisler için düzenlenen cenaze töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Yarından tezi yok, Türkiye Cumhuriyeti Devleti güvenlik güçlerinin işi bunu yapanlardan intikam almaktır” şeklinde sarf ettiği sözlerin sonrasında geldi.

Şu ana kadar 8 kentten ulaşan bilgilere göre, aralarında parti yöneticileri ve üyelerinin de bulunduğu 188 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL

HDP’yi hedef alan operasyonlar kapsamında İstanbul’da, partinin il ve ilçe yöneticilerinin evleri basıldı. Evlerinde yapılan aramaların ardından şu ana kadar 20 siyasetçinin gözaltına alındığı bilgisine ulaşıldı. Gözaltına alınanlar arasında HDP İstanbul İl Başkanı Aysel Güzel’in yanı sıra Esenyurt, Güngören, Üsküdar, Avcılar başta olmak üzere birçok ilçe eşbaşkanı da bulunuyor.

Ev baskınları ile eş zamanlı olarak partinin il ve ilçe binalarına da baskın yapıldı. Kapıları koçbaşı ile kırılarak girilen parti binalarında arama yapılıp, içerideki eşyalar dağıtıldı.

Baskın yapılan HDP İl Örgütü binasına ise, “Geldik yoktunuz” şeklinde yazılama yapıldı. Yine binadaki masalar devrilirken, kitap ve benzeri eşyalar ise yerlere serildi.

ADANA

Adana’da da HDP il ve ilçe yöneticilerine yönelik operasyona imza atıldı. Sabaha karşı yapılan operasyona yaklaşık 500 polis, zırhlı araçlar, TOMA’lar, polis helikopteri ve özel harekat polisleri katıldı.

Adana merkez ilçeleriyle Ceyhan ilçesindeki evlere eş zamanlı düzenlenen operasyonda 25’i aşkın kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan arasında HDP Adana İl Eşbaşkanları Hüseyin Beyaz ve Gülseren Tural, Seyhan İlçe Eşbaşkanı Suzan Kılıç ve Kamuran Sagat, Çukurova İlçe Eşbaşakanı Osman Sert, HDP üyeleri Sadrettin Argın, Ali Yurtsever, Sabri Duman, Enver Taşkın ile Adana Kadın Platformu üyesi Derya Çiçek Naz ve Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı Av. Tugay Bek de bulunuyor.

Gözaltına alınan isimler Adana Adli Tıp Birimi’nde sağlık kontrolünden geçirilmelerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

İZMİR

İzmir’de HDP’lilere yönelik yapılan operasyonda şu ana kadar 10 ismin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında Bayraklı, Buca, Menemen ile Konak ilçe örgütleri eşbaşkanları ve yöneticileri de bulunuyor.

MANİSA

HDP’lilere yönelik operasyona imza atılan bir diğer kent ise Manisa oldu, HDP Manisa İl Başkanı ile HDP Salihli İlçe Başkanının da aralarında bulunduğu 5 kişi gözaltına alındı.

İl Emniyet Müdürlüğü TEM ekipleri tarafından partilerin evlerine yönelik yapılan eş zamanlı operasyon kapsamında HDP Manisa İl Başkanı Ahmet Ertaş, HDP Salihli İlçe Başkanı Abdülkadir Moruk, eski parti yöneticisi Aydın Oruç ile M.B ve A.D isimli partililer gözaltına alındı. Gözaltına alınan siyasetçiler sağlık kontrolünün ardından Emniyet’e götürüldü.

ANKARA

Ankara Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından HDP’ye yönelik Ankara’da operasyona imza atıldı. Partiye yönelik operasyonda ise, aralarında HDP Ankara İl Eşbaşkanı İbrahim Binici, Mamak İlçe Eşbaşkanı ile bazı il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu 17 kişiyi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler arasında gazeteci Kenan Kırkaya da bulunuyor.

Gözaltına alınan isimler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

URFA

Urfa kent merkezinde ve ilçelerinde, polisin sabaha karşı düzenlediği ev baskınlarında HDP ve DBP yöneticileri ile belediye çalışanlarının da aralarında bulunduğu 58 kişi gözaltına alındı.

Yapılan eş zamanlı operasyon sonucu Hilvan’da; HDP İlçe Eşbaşkanı Fatma Temel, DBP İlçe Eşbaşkanı Yusuf Kebeci, Birecik Aşağı Korkutlu Mahalle Muhtarı Ethem Polat, DBP Meclis Üyesi Yüksel Şahin, Halfeti Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Altun, Aydın Öcalan, Halfeti’de; Halfeti Belediye Başkan Yardımcısı Hacı Bozo Yılmaz, HDP İlçe Eşbaşkanı Fatma Korkmaz ve Mehmet Karagün, Bozova’da; DBP İlçe Başkanı Mehmet Akbaş, HDP yöneticisi Sinan Almas, Bozova Belediye çalışanı Mehmet Muhsin Ceylan, eski HDP yöneticisi Ali Elmas ve Deniz Elagöz,

Suruç’ta; Suruç Belediye Eşbaşkanı Halil Akbaş, belediye işçileri Kemal Barlin, Osman Fidan ve Suruç Aligor eski Belediye Eşbaşkanı İbrahim Parıldar gözaltına alındı. Baskın yapılan DBP İlçe Örgütü binasındaki polis araması ise halen sürüyor.

Viranşehir’de ise, Viranşehir Belediye Eşbaşkanı Filiz Yılmaz, Viranşehir DBP İlçe Eşbaşkanı Zühre Tatlı, Viranşehir Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ohaç, belediye encümenleri gözaltına alındı.

Polisin baskın yaptığı parti binalarında ve evlerde gözaltı işlemleri devam ediyor.

MERSİN

Mersin’de de HDP’lilere yönelik operasyona imza atıldı. TEM ekipleri tarafından yapılan operasyonda aralarında il ve ilçe yöneticilerinin de olduğu 51 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler arasında Akdeniz Belediyesi Eşbaşkanları Yüksel Mutlu ve Mehmet Fazıl Türk de bulunuyor.

Gözaltına alınanlardan isimlerine ulaşılan bazıları şunlar: HDP İl Eşbaşkanı Sadun Doğan, İHD Şube Başkanı Ali Tanrıverdi, İŞTAR Kadın Merkezi Psikologu Fahriye Cengiz, TUHAD-FED Mersin Temsilcisi Selim Ekici, Akdeniz Belediyesi çalışanı Aydın Özdemir, HDP eski İl Eşbaşkanı Selman Günbat.

HAKKARİ

HDP yöneticilerine yönelik Hakkari’de de gözaltı operasyonu yapıldı. Edinilen bilgilere göre, operasyonda HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Evin Konur ve DBP eski il Eşbaşkanı Zübeyde Bor evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı. Gözaltına alınan her iki isim sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. (DİHABER)
One thought on “HDP’ye çok sayıda ilde operasyon; 200’e yakın gözaltı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir