Yüksekdağ ve Demirtaş’ın cezaevi koşulları raporlaştırıldı

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın görüşmede not almasının engellenmesi üzerine koluna yazdığı partisinin Meclis Grubu’na ait faks numarasının görevliler tarafından zorla silindiği ve ortak alan başta olmak üzere birçok hak ihlaline maruz kaldığı öğrenildi.

HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasının üzerinden 38 gün geçerken, HDP’liler hala tecrit koşullarında tutuluyor. Milletvekillerinin tutuklanması ardından Genel Merkez bünyesinde kurulan komisyon, tutuklu eş genel başkanları ve milletvekillerinin cezaevi koşullarına dair çalışmalar başlattı.

Komisyona, avukatlar tarafından rutin bir şekilde bilgi akışı olurken, bunlar belirli periyotlarla raporlaştırılarak, uluslar arası kurumların da aralarında bulunduğu birçok kesimle paylaşılıyor.

Komisyondan alınan bilgiler ise tutuklu eş genel başkanlar ve milletvekillerinin tecrit koşullarında tutulduğunu ortaya koyuyor.

KOLUNA YAZDIĞI FAKS NUMARASI GÖREVLİLERCE SİLİNDİ

Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde hücrede tutulan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, geçtiğimiz günlerde cezaevlerinde daha önce karşılaşılmayan bir uygulamaya maruz kaldı. Yüksekdağ’ın avukatlarından dava dosyalarına ilişkin herhangi bir belge sunması ve not tutması engellenirken, geçtiğimiz günlerde koluna yazdığı HDP Meclis Grubu’na ait faks numarası görevliler tarafından zorla silindi.

Komisyondan alınan bilgilere göre, sistematik olarak psikolojik baskı altında olan Yüksekdağ, TV izleyebilmekte ve her gün 5 gazete almakta. Bu konulara ilişkin henüz bir engelleme olmamıştır.

HER GÖRÜŞMEDE ÜST ARAMASI DAYATMASI

Yine Yüksekdağ’ın kaldığı hücrenin yanında bulunan diğer hücrelerin boş tutulduğu, cezaevinde hiç kimseyle iletişim kurmasına izin verilmediği ve var olan sohbet, ortak alana çıkmak gibi haklarının engellendiği öğrenildi. Aynı cezaevinde bulunan Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ile karşılıklı olarak birlikte kalmak istediklerine dair cezaevi yönetimine ilettikleri yazılı talebe ise üzerinden günler geçmesine rağmen bir yanıt verilmedi. Yüksekdağ’ın revire ve avukat görüşüne çıkarken de her defasında aramaya maruz bırakıldığı da komisyona ulaşan önemli hak ihlalleri arasında bulunmakta.

MEKTUPLAR YA SANSÜRLENDİ YA EL KONULDU

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 3 kişilik bir hücrede tek başına tutulan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da aynı cezaevinde bulunan Hakkâri Milletvekili Abdullah Zeydan ile karşılıklı olarak birlikte kalmak istediklerine dair cezaevi yönetimine ilettikleri yazılı talep kabul edilmezken, yapılan itiraz da reddedildi. Demirtaş’ın basın tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için iletilen sorulara verilen yanıtlar da sansürlendikten sonra ilgili basın mensuplarına iletilebilindi.

Tutuklu bulunduğu süre içerisinde Demirtaş’ın Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’e yazdığı mektuplara ise cezaevi yönetimince el konuldu.

TÜM GÖRÜŞMELER KAYIT ALTINA ALINIYOR

Eş genel başkanlar ve milletvekillerinin gerçekleştirdikleri bütün avukat görüşmelerinin kamera ile izlenip kayıt altına alındığı aktarıldı.

AYM’DEN SES YOK

Eş genel başkanlar ve milletvekillerinin tutuklanmalarına karşı 17 Kasım’da Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapıldı. Başvurunun öncelikli olarak ele alınması talep edilmesine rağmen başvurunun üzerinden neredeyse bir ay geçmesine rağmen halen bir karar çıkmadı. (DİHABER)

‘Yüksekdağ’ın kaldığı bloğun tamamı boşaltılmış durumda’
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir