Buldan: Milletvekillerinin yeri cezaevi değil, Parlamento’dur

Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, Meclis Genel Kurulu’nun açılışında, HDP milletvekilleri Çağlar Demirel ve Besime Konca’nın tartaklanarak gözaltına alınmasını kınadı, “Milletvekillerinin yeri cezaevi değil, Parlamento’dur” dedi.

HDP Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, Meclis Genel Kurulu’nun açılışında HDP Milletvekillerinin hapishanelerde tutulmasını ve hukuksuz gözaltıları gündeme getirdi.

Dün gece HDP Grup Başkanvekili ve Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ile HDP Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca’nın tartaklanarak gözaltına alındığını hatırlatan Buldan, “Bunu şiddetle ve nefretle kınıyorum” diye kaydetti.

Milletvekillerinin yerinin hapishane olmadığını belirten Buldan, şunları söyledi: “Onların halkın iradesiyle seçilen birer milletvekili olarak parlamento çatısı altında siyasi faaliyetlerini yürütmeleri gerektiğini özellikle belirtmek istiyorum. Milletvekillerinin yeri cezaevi değildir, milletvekillerinin yeri parlamentodur, yasama faaliyetlerini yürütmek adına seçilmişlerdir.

Dolayısıyla, başta daha önce tutuklanan 10 milletvekili olmak üzere, dün akşam da 2 milletvekilinin gözaltına alınarak şu anda emniyette tutulmalarını bir kez daha kınadığımı ve en kısa süre içerisinde bu 12 milletvekilinin serbest kalarak bu çatı altında faaliyetleri yürütmesi gerektiğini belirtiyorum.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir