Demirtaş: Soruşturma çözüm sürecinden rahatsız olanlar tarafından açıldı

Hakkında açılan bir soruşturma kapsamında SEGBİS ile ifade veren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, soruşturmanın çözüm sürecini istemeyen polis ve savcılar tarafından başlatıldığını belirtti, “Çözüm sürecini akamete uğratma gayretleri vardı” dedi.

Şırnak’ta 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşma nedeniyle hakkında soruşturma açılan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifade verdi.

Hukuksuz bir şekilde tutuklu bulunduğunu anlatan Demirtaş, “Tutuklu bulunuyor olmam, tutuklu olmadığım dosyalarla ilgili savunma hakkımı da kısıtlıyor. Şu anda Başsavcılığınıza 2 bin kilometre ötede bir cezaevinde savunma yapmak zorunda kalıyorum. SEGBİS ile ifade vermemin veya savunma yapmamın ‘yüz yüze ilkesi’ ve ‘adil yargılama hakkı’nın ihlali olduğunu düşünüyorum. Ama zorunluluk nedeniyle hakkımdaki suçlamalara cevap vermek istiyorum” dedi.

Soruşturmaya neden olan konuşmayı, partilerinin Şırnak İl Örgütü binası önünde yaptığını belirten Demirtaş, şunları söyledi: “2911 sayılı yasaya tabi bir toplantı değildir. O dönem bütün siyasi partiler, adaylarını buna benzer yöntemlerle açıklamışlardır. Toplantıda yaptığım konuşmaya dair, herhangi bir suçlama yoksa toplantının geri kalan bölümüyle ilgili yapılan düzenlemelerden benim herhangi bir sorumluluğum yoktur. Burada ne bir şiddet eylemi ne de bir şiddet çağrısı ne de şiddet övme durumu söz konusudur. Benimle birlikte toplantıya katılanların herhangi bir suç işledikleri kanaatinde değilim. Dolayısıyla dosyanın takipsizlikle sonuçlandırılması gerektiğinin kanaatindeyim.”

Soruştumanın açıldığı dönemde çözüm sürecinin devam ettiğini hatırlatan Demirtaş, “O zaman devlet içerisinde bulunan kolluk görevlileri ve bazı adli sorumlular çözüm sürecinde rahatsızlardı. Ülkemize barışın gelmesinden tedirgin oluyorlardı. Onları isim isim bilemem ancak özellikle bizlerle ilgili gereksiz soruşturmalar başlatarak, çözüm sürecini akamete uğratma gayretleri vardır. Bu soruşturma bu amaçla açılmıştır demiyorum ancak sayın Başsavcılığınızın da bu durumu göz önünde bulundurmasını istiyorum” diye konuştu.

Demirtaş’ın savunmasının ardından avukatlığını yapan Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi de takipsizlik kararı verilmesini istedi. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir