HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca da tutuklandı

Batman’da mahkeme tarafından serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Diyarbakır Adliyesi’nde HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in duruşmasını izlediği sırada polisler tarafından yaka paça gözaltına alındı. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilen Konca, tutuklandı. 

Ankara’da dün meclis genel kurulundan çıktıktan sonra HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ile birlikte gözaltına alınan ve Batman’da tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece “yurtdışı yasağı” ve “denetimli serbestlik” koşuluyla serbest bırakılan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca bir kez daha gözaltına alındı.

Batman’da aylar önce katıldığı bir cenaze töreni gerekçe gösterilerek gözaltına alınıp bırakılan Konca, Çağlar Demirel’in duruşmasını takip etmek için geldiği Diyarbakır Adliyesi’nde yaka paça gözaltına alındı.

Duruşma salonu kapısında Batman’dan gelen polisler tarafından gözaltına alınmak istenen Konca, kararı görmek isteyince tartaklandı. Polis Konca’yı yaka paça gözaltına alırken, kararı göstermedi, avukatını da beklemedi.

Konca’nın savcılığın itirazı üzerine gözaltına alındığı belirtildi.

Siirt milletvekili Besime Konca tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.  Tutuklama talebiyle mahkemeye sevkedilen Konca, tutuklandı.

Polisler arasında Sulh Ceza Hakimliği’ne götürülen HDP’li Konca ‘Zafer’ işareti yaparak, “Serkeftin (Başarılar), mutlaka kazanacağız. Diktatöryalizm demokrasiden korkmasın. Sonuna kadar demokrasi için direneceğiz. Serkeftina gele Kürdistane (Başarılar Kürdistan halkına), hemu gelena spas (Bütün halklara teşekkürler)” dedi.
One thought on “HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca da tutuklandı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir