HDP ve DBP’ye operasyon: Gözaltılar artıyor

HDP ve DBP’ye yönelik girişilen operasyonlar kapsamında gözaltına alınanların sayısı arttı. İstanbul’da dün gece de yeni isimler gözaltına alınırken, Urfa’da ise gözaltına alınanların sayısı 190’a yükseldi.
İstanbul’da polise dönük gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Yarından tezi yok, Türkiye Cumhuriyeti Devleti güvenlik güçlerinin işi bunu yapanlardan intikam almaktır” sözleriyle ardından dün HDP ve DBP’ye yönelik operasyon geldi. 9 kentte gerçekleştirilen operasyonlar sonucu aralarında her iki partinin il ve ilçe yöneticileri, belediye eşbaşkanları ve çalışanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, insan hakları savunucuları ve avukatların da bulunduğu 300’ü aşkın isim gözaltına alındı.

İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, İzmir, Manisa, Urfa, Hakkari ve Antep’te gözaltına alınan kişiler haklarında farklı gerekçelerle açılan soruşturmalar kapsamında sorgulanmaya başladı. Gözaltına alınanların sorgularına devam edilirken, operasyonlar dün gece de devam etti.

İstanbul’da HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Aysel Güzel ve Doğan Erbaş ile birlikte birçok ilçe örgütü eşbaşkanları gözaltında iken, süren operasyon kapsamında Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekteri ve Sultangazi Cemevi Başkanı Zeynel Odabaşı, HDP Beylikdüzü İlçe Eşbaşkanı Hasan Temur, Esenyurt ilçe yöneticisi Mücahir İlhan gözaltına alındı.

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi başkanı gözaltında

Gözaltına alınanlar haricinde çok sayıda kişi hakkında gözaltı kararı olduğu belirtiliyor.

URFA’da gözaltı sayısı 190 ulaştı

Urfa’da ise, düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 190’a yükseldi.

Kent merkezinin yanı sıra Ceylanpınar, Siverek, Viranşehir, Birecik, Viranşehir, Suruç, Bozova, Hilvan ilçelerinde yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlar arasında yine belediye eşbaşkanları, partilerin il ve ilçe eşbaşkanları, parti yöneticileri ile sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınanlar var.

Dün sabaha karşı başlayıp tüm gün süren baskınlarda Viranşehir, Ceylanpınar, Birecik, Halfeti ilçelerinden sonra Siverek’te parti binasını basan polislerin, binaya zırhlı araçlardan çaldıkları “Ölürüm Türkiyem” ve “Mehter Marşı” ile geldikleri belirtildi. Binalarda arama yapan polislerin öğlen saatlerine kadar 140 kişiyi gözaltına alırken, gün boyu süren operasyonlarda gözaltı sayısı 190’a ulaştı.

DBP Ceylanpınar İlçe Eşbaşkanı Gülten Ceylan, ilçe yöneticileri Yılmaz Tuncer, Emin Arak, HDP ilçe yöneticileri İsmail Kahraman, Zeynep Demir, Murat Güner, Veysel Bulut ve Lütfi Ağcan isimli yurttaş gözaltına alınan yeni isimler arasında yer aldı.

HAKKARİ’DE 1 KİŞİ TUTUKLANDI

Hakkari’de dün yapılan operasyonlarda gözaltına alınan HDP İl Eşbaşkanı Evin Konur ve DBP Eski İl Eşbaşkanı Zübeyde Bor, emniyetteki işlemlerinin ardından adliye getirildi. Savcılık ifadesinin ardından Konur serbest bırakılırken, Bor “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. (DİHABER)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir