İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkence

Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan onlarca kişi, işkence altında. Çıplak aramaya maruz kalanlar, “Polisleri siz öldürdünüz?” denilerek dövülüyor, insanlar ifade vermeye zorlanıyor.

Beşiktaş’taki patlamanın ardından gözaltına alınan onlarca kişi İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ağır işkence altında.

Müvekkili Filiz Çolak ile görüşen Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya, “Müvekkilim ayakta zor duruyordu. Kendisi sürekli olarak dövüldüğünü anlattı. Dövülerek çıplak arama işkencesine maruz kalmış. Erkeklerin tutulduğu koğuşlardan da sürekli çığlıkların, seslerin geldiğini anlattı” dedi.

Sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle gözaltına alınan Çolak’ın polisteki ifadesi tamamlandı.

Avukat Kaya, müvekkilinin yaşadıklarına dair şunları söyledi: “Gözaltına alındığı andan itibaren kabadayak işkencesine maruz kalıyor. Haseki Hastanesi’ne götürüldüğünde, orada polisler tarafından dövülüyor ve bir doktor müdahale ederek polisleri durduruyor. TEM’de döverek çıplak arama yapıyorlar. Bu arama erkek memur eşliğinde yapılıyor. Çıplak aramadan sonra bir polis ışıkları söndürüp, göğüslerine ve genital bölgeye tekme atıyor. Ayaklarına sürekli basıyorlar. Öyle ki sol ayağının üzerine basmakta zorlanıyordu.

Sürekli tecavüz ile tehdit ediyorlar. Kendi özel avukatlarını istedikleri için bile dayağa maruz kalmışlar. İtirafçı olmaya zorlanıyorlar. Kişiler üzerine ifade verirlerse, polis, bırakacağını söylüyor. Müvekkilim iki saatte bir bulunduğu yerden alınıp götürülüp, bir saate yakın dövülmüş. Ayakta zor duruyordu, hareket etmekte zorlanıyordu.

Müvekkilim, polise yönelik bombalı saldırının muhatabı olarak görüldüklerini, bu nedenle ‘Siz yaptınız?’ denilerek dövüldüklerini söylüyor. Gözaltında çok sayıda insan var ve birçoğuna işkence yapılıyor. Erkeklerin tutuldukları yerin kendilerinden uzakta olduğunu ancak oradan bağırış ve çığlıkların sürekli geldiğini anlattı. Anladığımız kadarıyla Vatan’da şu anda çok yoğun işkence yapılıyor.”

Gözaltında diğer müvekkili Helin Yılmaz ile görüşemediğini belirten Avukat Kaya, “Polis, savcılığın 5 gün avukat görüş yasağı koyduğunu söylüyor. Ancak 5 günlük görüş yasağı kaldırıldı. Polis bize savcılığın aldığını söylediği kararı da göstermiyor” dedi.

Bugün aynı zaman da, Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin, 19 Aralık dolayısıyla Sarıgazi Mezarlığı’nda yapacağı anmaya yönelik polis saldırısında gözaltına alınanlara, emniyette kurşun sıkılması işkencenin geldiği boyutu göstermektedir. (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir