OHAL’e karşı ‘Son Verelim’ kampanyası başlatıldı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri, hak ve özgürlüklere sınırlama getiren OHAL’e karşı, “Son Verelim” kampanyası başlattı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümet tarafından 3 ay süreyle ilan edilip, bitiminde yine 3 ay süreyle ikinci kez uzatılan Olağanüstü Hal (OHAL) rejimine karşı, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) bileşenleri “Son Verelim” sloganıyla bir kampanya başlattı. Kampanyanın startı, İstanbul’da HDK Beyoğlu Bürosu’nda düzenlenen basın toplantısı ile verildi.

Toplantıya HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu ve HDK bileşeni olan siyasi parti ve platformların temsilcileri ile, OHAL kapsamında görevlerinden ihraç edilen akademisyenler, sağlık emekçileri, gazeteciler ve öğretmenler de katıldı.

hdk-ohal-mavi-3Karanlık bir günlerden geçildiği bu dönemde bir araya gelme ihtiyacı duyduklarını söyleyen Hamzaoğlu, “İnanç gurupları ile sesimizi yükseltelim. Korku duvarını birlikte kıralım istiyoruz” dedi. 7 Haziran 2015’da seçimlerini hatırlatan Hamzaoğlu, “Türkiye’de sandıkta çıkan bir sonucun uygulanmadığına tanıklık ettik. Tek partiye son verecek bir sonuçtu. Bu sonuç, hükümetin kadrosu, dönemin Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmedi. Dayanışma içinde olan sol, sosyalist hareketlere karşı açıktan bir saldırı oldu. 10 Ekim Ankara katliamını da böyle görmek gerek” dedi.

Hamzaoğlu, bu sözlerinin devamında ise şunları söyledi: “Güneydoğu’da insanların evine girdiler. Tarihlerini yok ettiler. Türkiye’de bu karanlığı, bu gerçekliği yaşıyoruz. Bu gerçeklik içinde gözaltıları yaşadık. 2016 Türkiye’sinde artık hukuk kokmuştur. Bunu yeniden inşa etmek bizlere düşüyor.”

PROF. EKİNCİ: OHAL’E DUR DEMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK

Kocaeli Üniversitesi’nden ihraç edilen Prof. Dr. Zelal Ekinci ise bugün, 12 Eylül döneminden daha kötü bir durumda olduklarını ifade etti.

Yaşananları akıl ile izah etmenin mümkün olmadığını söyleyen Ekinci, “11 Ocak 2016’da ülkede var olan savaş ortamlarına dur demek için bir imza kampanyasına katılanlarız. 15 Temmuz, OHAL sadece darbeye karşı değil, savaşa yıkıma ‘dur’ diyen bizlere karşı da kullanıldı” diyerek, gelinen noktada “OHAL’a dur” demekten başka çarelerinin olmadığının altını çizdi.

SAĞLIK EMEKÇİSİ DURU: GÜÇLÜ BİR MÜCADELE VERİLMELİ

hdk-ohal-mavi-4Görevinden ihraç edilen sağlık emekçisi Narin Duru da, konuşmasında toplumun üzerinde korku imparatorluğu yaratılmak istendiğini kaydetti. Emekten ve özgürlükten yana ve savaşa karşı duran sendikaların üyelerine bir saldırı söz konusu olduğunu belirten Duru, “Kaygı ve korku yaratmak istiyorlar. Buna karşı güçlü bir mücadele vermek zorundayız. Dün sokaktaydık, bundan sonra da sokakta olacağız” diye konuştu.

GAZETECİ ŞAHİN: HUKUK VE DEMOKRASİ İÇİN ORTAK MÜCADELE

hdk-ohal-mavi-5 KHK ile kapatılan basın-yayın organlarına dikkat çeken TV10 Yönetim Kurulu Üyesi Veli Büyükşahin, “Kapatılmadan önce siyasetçileri konuk ediyorduk, ne yazık ki şimdi tam tersi oldu” dedi.

Birlikte yaşamanın tek yolunun, OHAL’in kaldırılması ve KHK ile yapılan hukuksuzlukların giderilmesi olduğunu ifade eden Büyükşahin, “Hukuk, demokrasi istiyorsak ortak bir mücadele yürütmeliyiz” diye vurguladı.

UÇAR: BİRLEŞELİM, DİRENELİM

Yapılan bu konuşmalar sonrası kampanyaya dair duyuru metnini HDK Yürütme Kurulu Üyesi Çiğdem Kılıç Uçar okudu.

Uçar, “Rejimin değiştirilmesi ve tek adam diktatörlüğü olan başkanlık sisteminin inşa edilmesi için yapılmadık kalmadı. Her gün ‘bu kadar da olmaz artık’ dediğimiz yeni bir uygulamayla karşılaşıyoruz. Başkanlığa giden yolda, muhalif olanlara karşı her şey reva görülmeye başlandı. Bunun için birçok düzenleme yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. OHAL’in ilanı ile her türlü keyfi uygulamaya hukuki zemin hazırlanmış oldu” dedi.

OHAL’in darbe girişimi ile ilgisinin bulunmadığını ifade eden Uçar, OHAL sonrası yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti.

OHAL uygulamasına derhal son verilmesi ve KHK’lerin iptal edilmesi gerektiğini kaydeden Uçar’ın, toplumun tüm kesimlerine “ ‘Yarın ne olacak?’ dememek için. ‘Benim de başıma bir iş gelir mi?’ dememek için. Her an işten atılma korkusu yaşamamak için. Barış, demokrasi ve özgürlükler için. Kürt sorununda eşit, adil, demokratik bir çözüm için, OHAL’in kaldırılması ve diktatörlüğe dur demek için eşitlik, adalet ve özgürlük için birleşelim, direnelim” çağrısında bulunmasıyla kampanyanın startı verilmiş oldu. (DİHABER)

 Kampanya’sının Tam Metni

SON VERELİM!

Artık yeter, olağanüstü hal uzatılmamalı, son bulmalıdır.

AKP/Sarayın 7 Haziran sonrası başlattığı baskı politikası ve savaş, halklara, inanç gruplarına, kadınlara, gençlere, emekçilere ve bir bütün olarak iktidara muhalif olan tüm kesimlere karşı artarak sürüyor. Diktaya karşı olan hemen her kesim, bir biçimde susturulmaya çalışıyor. Tüm bu baskı ve saldırılar, 15 Temmuz sonrası OHAL’in uygulanması ile bir üst boyuta sıçradı.

Devlet, halkına karşı adeta savaş ilân etti ve bu süreç devam ediyor. Bir devlet düşünün ki, kendi halkını bombalıyor, kentlerini yerle bir ediyor, cenazelerin gömülmesine bile izin vermiyor.

Rejimin değiştirilmesi ve tek adam diktatörlüğü olan başkanlık sisteminin inşa edilmesi için yapılmadık kalmadı. Her gün “bu kadar da olmaz artık” dediğimiz yeni bir uygulamayla karşılaşıyoruz.

Başkanlığa giden yolda, muhalif olanlara karşı her şey reva görülmeye başlandı. Bunun için birçok düzenleme yapıldı, yapılmaya devam ediliyor. OHAL’in ilânı ile her türlü keyfi uygulamaya hukuki zemin hazırlanmış oldu.

OHAL’in ilân edilmesi sonrasında şimdilik 12 Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarıldı. Mevcut Anayasa’ya göre,KHK’lerle yapılan düzenlemelerin OHAL’in amacıyla sınırlı olması gerekiyor. Oysa çıkarılan KHK’lerin büyük çoğunluğunun OHAL’in yazılı amacı olan darbe girişimiyle ilgisi bulunmamaktadır.

OHAL’in ilânından sonra:

  • Başta HDP Eş Başkanları olmak üzere, seçilmiş vekiller, belediye başkanları cezaevine gönderildi.  Belediyelere kayyumlar atandı, böylece halkın seçme seçilme hakkı ve iradesi yok sayıldı.
  • 86 bin kamu çalışanı işten atıldı. Onbinlerce kamu çalışanı açığa alındı. Her gün yeni listeler açıklanıyor. Binlerce aile açlığa, yoksulluğa mahkum ediliyor.
  • Gazete, dergi, radyo ve televizyonlar keyfi olarak kapatıldı, mallarına el konuldu, halkın haber alma hakkı kısıtlandı.
  • Gazeteciler cezaevine konuldu, yetmedi aileleri cezalandırıldı.
  •  Örgütlenme hakkımız yok ediliyor. Binlerce dernek, vakıf vb. kapatıldı.
  • Taciz, tecavüz, istismar meşrulaştırılmaya çalışıldı.
  • Grev yasakları genişletildi, işçilerin kıdem tazminatları ve alacaklarına el konuldu.

Bütün suçları birlikte işlediler

Bugün kapattıkları üniversitelerin, yurtların, derneklerin tümüne yakını AKP döneminde açıldı. Daha düne kadar  her şeyeortaktılar ve ne yaptılarsa birlikte yaptılar.

Kapattıkları 15 üniversiteden 14’ünü Fethullahçılar ile birlikte kurdular.

Kapattıkları 35 hastane ve sağlık kuruluşunun çalışma ruhsatları AKP’li Sağlık Bakanları tarafından verildi.

Kapattıkları 1125 derneğin neredeyse tümü AKP Hükümetleri döneminde kuruldu.

Ve çok daha fazlası var.

OHAL ile işsizlik, yoksulluk artıyor

OHAL ile sadece demokratik, siyasal haklarımız gasp edilmedi. OHAL sonucunda işsizlik ve yoksulluk daha da arttı.

OHAL’in ilânı ve başkanlık tartışmalarıyla birlikte, devalüasyon yaşandı ve döviz son dönemde yüzde 21 arttı. Cebimizdeki 100 lira, 79 lira oldu. Ücretimiz, alım gücümüz giderek düşüyor. Saray halâ “teğet geçecek” diyor. 2009 krizinde de aynı sözleri duymuştuk. Oysa, 2009 krizinde on binlerce işçi işsiz kaldı, işyerleri kapandı. Şimdi daha da kötüye gidiyoruz.

Kriz henüz yeni başladı ve derinleşiyor. Olumsuz etkileri önümüzdeki aylarda daha görünür olacak. Bu krizin nedeni ekonomik olduğu kadar, politiktir. Saray’dakinin başkan olma sevdası, savaş politikaları ve OHAL uygulamaları krizi daha da derinleştirmektedir.

AKP/Saray OHAL’i sürdürmek istiyor. Çünkü tek adam rejimine, başkanlığa, ulaşmak için OHAL düzenini kullanıyor.

OHAL uygulamasına derhal son verilmelidir. KHK’ler iptal edilmelidir.

OHAL demek, keyfilik, hukuk dışılık, “ben yaptım oldu” demektir.

“Yarın ne olacak” dememek için;

“Benim de başıma bir iş gelir mi” dememek için,

Her an işten atılma korkusu yaşamamak için,

Barış, demokrasi ve özgürlükler için,

Kürt sorununda eşit, adil, demokratik bir çözüm için,

OHAL’in kaldırılması ve diktatörlüğe dur demek için eşitlik, adalet ve özgürlük için birleşelim, direnelim.

Birleşir ve direnirsek, dayanışmamızı büyütürsek kazanabiliriz.

KHK’ler bütün sonuçlarıyla iptal edilmeli, OHAL derhal kaldırılmalıdır.

Başkanlığa giden yolu kapatalım.

Mutlaka kazanacağız.

Halkların Demokratik Kongresi Yürütme Kurulu

 
2 thoughts on “OHAL’e karşı ‘Son Verelim’ kampanyası başlatıldı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir