Sosyal Haklar Derneği: Katliamlar ülkesinde yaşamak istemiyoruz

Sosyal Haklar Derneği, Soma katliamına ilişkin her ayın 13’ünde Kadıköy Boğa’da yaptığı eylemi sürdürdü. Açıklama yapan dernek başkanı Onur, “Emek düşmanlığına karşı mücadeleyi sürdürmek boynumuzun borcudur” dedi.

Sosyal Haklar Derneği, “Soma, Ermenek, Şirvan, Aladağ son olsun! Katliamlar ülkesinde yaşamak istemiyoruz” diyerek her ayın 13’ünde Kadıköy Boğa’da gerçekleştirdiği eylemi sürdürdü. Açıklamayı Dernek Başkanı Melda Onur yaptı.

Onur, “Soma’da mücadele veren madenci ailelerine İstanbul’dan ses vermek için buradayız. Güvenli ve güvenceli çalışmayı ve yaşam hakkını savunmak için buradayız” dedi. Sosyal Haklar Derneği’nin Soma katliamında yaşamını yitiren 301 işçinin katillerinin hesap vermesi için mücadele ettiklerini belirten Onur, “Soma davası aslında Türkiye davasıdır. Çünkü bu sosyal cinayet düzeninde tüm yurttaşlar aynı veya benzer tehlikelerle karşı karşıyadır” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı görevini yapmadığı için, Aladağ’da kaçak bir cemaat yurdunda yanarak ölen öğrencileri, Şirvan’da iş cinayetinin kurbanı olan emekçileri hatırlatan Onur, “Daha çok kar için insan Çan’ını hiçe sayanlara karşı verilen Soma’daki hukuk mücadelesi çocukların hayatını gerici cemaatlerin ellerine teslim eden zihniyete karşı verilen laiklik mücadelesinden; toplumun kin ve nefret diliyle bölünmesine ve kör şiddetin bumerang gibi herkesi vurmasına karşı toplumsal barış mücadelesi bir zincirin halkaları gibi birbirine bağlıdır, ayrılamaz” dedi.

Melda Onur, Şirvan bakır madeni katliamında sermayenin iş makinelerinin derdine düştüğünü anımsattı ve “Bu zihniyetle, bu insanlık ve emek düşmanlığıyla mücadele boynumuzun borcudur” diye belirtti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir