TBMM Başkanı İsmail Kahraman, bu sabah olağanüstü toplantıya çağırdığı TBMM başkanvekileri ve partilerin grup başkanvekilleri ile bir araya geldi. Başkanlık Divanı salonunda basın kapalı olarak başlayan toplantıya, TBMM başkanvekilleri Ahmet Aydın, Ayşe Nur Bahçekapılı ve Pervin Buldan, AK Parti Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Naci Bostancı ve İlknur İnceöz, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta katılırken, Grup Başkanvekillerinden İdris Baluken tutuklu, Çağlar Demirel ise dün gece gözaltına alındığı için HDP adına Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım katıldı.

Toplantıda TBMM Başkanı İsmail Kahraman, tutuklu HDP’li milletvekillerinin genel kuruldaki resimlerinin kaldırılmasını istedi.

Toplantıya HDP adına katılan Muş Millvetekili Ahmet Yıldırım, dihaber’e bilgi verdi.

Yıldırım, “Böylesi önemli bir zamanda sunni bir gündem ile bizi çağırmışlar. Neymiş efendim; tutuklu HDP’li vekillerin fotoğraflarının Meclis kürsüsüne çıkarılması kabul edilemezmiş. Bu günden itibaren fotoğrafları kürsüye çıkarılmamasını istediler” dedi.

Kendilerinin de Melis Başkanı Kahraman’a, fotoğrafları kürsüye taşımaya devam edeceklerini söylediklerini aktaran Yıldırım, “Talepleri bizim için kabul edilemez. Bütçe görüşmeleri boyunca bunu sürdüreceğiz. Biz fotoğrafları bir sebep değil bir sonuç olarak görüyoruz. Tutukluluk halleri sona ererse fotoğraflar da iner doğalında” diye konuştu.

‘TALİMAT VERİLMİŞ’

Dün Meclis’te yaşanan tartışmanın ardından HDP’li vekillerin gözaltına alınması ve haklarında zorla getirme kararı çıkartılmasını da değerlendiren Yıldırım, “Toplantıda edindiğimiz izlenim, siyasi iktidarın yargıya talimat verdiğidir. Meclis’te fotoğrafları kürsüye çıkartacak hiç kimseyi bırakmak istemiyorlar” dedi. (DİHABER)