Alevi örgütlerinden uyarı: Bizi asla sindiremezler

Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Kültür Derneği Başkanı Odabaşı’nın gözaltına alınmasını protesto eden Alevi örgütleri, Odabaşı’nın derhal serbest bırakılmasını istedi. Hak mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Alevi örgütleri hükümeti uyardı, “Direnmek hakkımızı kullanacağız” dedi.

Alevi örgütleri, Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Kültür Derneği Başkanı Zeynel Odabaşı’nın gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Cemevinin önünde bir araya gelen Alevi dernekleri, “Her türlü hukuksuzluğa karşı direnmek hakkımızı kullanacağız” yazılı pankartı açtı.

Eyleme, HDP PM üyesi Pınar Aydınlar, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ile ESP İl Yöneticisi Ali Aykul ve Ali Haydar Akdeniz de katıldı.

Açıklama yapan Cemevi Başkanı Hüseyin Güzelgül, 15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek Alevilerin sindirilmeye ve korkutulmaya çalışıldığını söyledi. Güzelgül, “Bizi hiçbir zaman korkutamazlar. Biz korkuyu Kerbela’da toprağa gömdük. Bizi asla sindiremezler. Biz Hz. Hüseyinden aldık gücümüzü. Bu zalimler karşısında yılmayacağız” dedi.

‘BU ZALİM DURUŞ KARŞISINDA ALNIMIZ AK ÇIKACAĞIZ’

Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği dedesi Mehmet Karabulut ise, Odabaşı’nın davasının arkasında olduklarını kaydetti. Yaşanan hukuksuzluğa en iyi cevabı birlikte mücadele ederek vereceklerini vurgulayan Karabulut, “Bu zalim duruş karşısında alnımız ak çıkacağız” şeklinde konuştu. Karabulut, dayanışma çağrısında bulundu.

Demokrasi ve özgürlük için mücadele yürüten Odabaşı’nın her daim yanında olduklarının altını çizen Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Doğan Demir de, şöyle devam etti: “Bu ülkeye hizmet eden mücadele eden insanları, sabahın erken saatlerinde evine operasyon yaparak alamazlar. Dün yaptığımız girişimlerden  henüz bir netice alamadık. Hak mücadelesi veren canlarımızın her daim arkasındayız.”

‘HÜKÜMETE AÇIK UYARIMIZDIR: HAK MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ’

Basın açıklamasını okuyan Muhittin Yıldız, Odabaş’ın evine yönelik yapılan baskında gözaltına alınmasına tepki gösterdi. “Aleviler, yolu erkanı gereği her zaman barış ve özgürlükten yana tavır almış ve bu uğurda mücadele etmiştir” diyen Yıldız, Odabaş’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

Hükümete uyarı yapan Yıldız, şu ifadeleri kullandı: “Hükümete açık uyarımızdır, bu Alevi toplumuna ve Alevi kurumlarına yapılmış bir saldırıdır. Başından beri Alevileri yok saya, iftiralar atan, tehdit eden bu zihniyeti iyi tanıyoruz ve asla bunun karşısında ne sineceğiz, ne de hak mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir