Ezilenlerin Hukuk Bürosu: İşkenceye karşı mücadele görevimizdir

Ezilenlerin Hukuk Bürosu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde gözaltında tutulanlara işkence yapıldığına dikkat çekti, “İnsan onurunu savunmak ve işkenceye karşı mücadele etmek en önemli ve temel görevimizdir” dedi.

Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB), Beşiktaş’taki patlamaların ardından gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülenlerin işkence gördüğünü açıkladı.

Gözaltına alınanlar arasında müvekkillerinin de olduğunu hatırlatan EHB, müvekkilleri Helin Yılmaz, kent merkezinden kaçırıldığını, kaybedilmek istendiğini, saatler sonra gözaltında olduğunun kabul edildiğini belirtti.

Büronun avukatlarından Gülhan Kaya’nın dün görüştüğü müvekkillerinin yaşanan işkenceyi anlattığını belirten EHB, “Müvekkillerimizin ifade işlemleri için İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM şubeye giden büromuz avukatlarından Gülhan Kaya akıl almaz işkence vakıalara ile karşılaşmıştır. TEM Şubede gözaltında olanlar işkence altındadır. Gözaltındaki kadınlar; erkek memurların bulunduğu yerde çıplak arama, cinsel organı tekmeleme, tecavüz tehdidi gibi sayısız cinsel işkenceye maruz kalmıştır. Tüm gözaltındakilerin sırayla sorgu odalarına çekilip dövülmeleri, çığlıklarının bütün gözaltındakilere duyurulması gibi sistematik işkence uygulanmaktadır. Müvekkillerimizin sağlıkları kaygı verici durumdadır. Görüşmeye gittiğimiz müvekkilimiz ayakta durmakta bile zorlanır hale getirilmiştir” dedi.

Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu ile birlikte bugün İHD’de basın toplantısı düzenleyeceklerini belirten EHB, “İşkence vakıalarının daha da artabileceği böylesi bir süreçte insan onurunu savunmak ve işkenceye karşı mücadele etmek en önemli ve temel görevimizdir” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir