Gözaltındakilere silahla tehdit: ‘Reis’ lakaplı polis ateş açtı

Sancaktepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan 8 kişi, “Reis” lakaplı sivil polis tarafından “havaya ve yanlarına” ateş açılarak ölümle tehdit edildi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’nin 19 Aralık Cezaevi Katliamı’nda öldürülen devrimcileri anmak için Sarıgazi Mezarlığı’nda yapmak istediği mezar anmasından gözaltına alınanlar, tutuldukları karakolda “havaya ve yanlarına” ateş açılarak ölümle tehdit edildi.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, 19 Aralık’ta katledilen devrimcileri anmak için Sarıgazi Mezarlığı’nda yapmak istediği eyleme polis saldırmıştı. Mezarlık çevresini ablukaya alan polis, anma için mezarlığa gidenlerin önünü akrep olarak bilinen zırhlı araçlarla kesmiş ve araçlardan inen maskeli özel harekat polisleri, 8 kişiyi darp ederek ve ters kelepçe takarak gözaltına almıştı.

Sancaktepe Polis Karakolu’na götürülen 8 kişi, burada da “Reis” lakaplı sivil bir polis tarafından tehdit edildi.

Gözaltına alınanlar serbest bırakılırken, İnisiyatif’in Dönem Sözcüsü Abdülmelik Yalçın, dün akşam karakolda yaşananları şöyle anlattı:

“Biz karakolda yüzümüz duvara dönük bir şekilde bekletilirken, ‘Reis’ lakaplı bir sivil polis, yanımızda silahıyla havaya ateş açtı. Sonra üzerimize silah doğrulttu, hakaret etti. Basın açıklamasında okuyacağımız metin benim üzerimdeydi. Beni kenara çekip, ‘Sen kim için çalışıyorsun, vatan için mi?’ gibi sorular sordu. Ben sorularına yanıt vermeyince, sinirlendi, bacağımın yanına ateş etti. Kurşun duvara isabet etti. Daha sonra bizimle uğraşmayı bıraktı. İfade işlemlerinin ardından serbest bırakıldık.” (ETHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir